درب ضد آب روکش ای بی اس

  Acrylonitrile Botadiene Styrene که به اختصار آن را ABS می نامند یک پلیمر نفتی (پلاستیک) می باشد که در صنایع مختلف دارای کاربرد فراوان است. درجه ذوب ABS (Tg) 200 درجه سانتی گراد و درجه سوختن آن (TM) 220 درجه سانتی گراد می باشد.

عمده ترین کاربرد ای بی اس در صنعت ساختمان استفاده از آن به عنوان روکش در ساخت درب ضد آب ABS می باشد که به صورت ورق با ابعاد 212*92 سانتی متر و ضخامت 1.2 میلی متر است و هنگام تولید ورق غلطک بر روی آن دو مدل طرح چرمی و طرح چوب مشابه ورق های درب HDF ایجاد می شود، با افزودن رنگ به پلیمر ABS هنگام تولید ورق امکان ارائه رنگ های مختلف از قبیل قهوه ای، سفید، کرم و ... می باشد و به مرور زمان جهت افزایش تنوع رنگ و طرح یک لایه روکش پی وی سی بر روی ای بی اس اضافه شده و با نام ABS-PVC شناخته می شوند و در حال حاضر تنوع ورق های ABS موجود در بازار حدوداً به 25 رنگ و طرح متنوع رسیده است.

مزایای استفاده از درب ضد آب یا همان درب ABS :

درب ضد آب (Water Proof) یا درب ABS با ساختاري فوق العاده زيبا که امروزه کاربرد گسترده تری پیدا کرده اند و همانطور که از نامشان پیداست در مقابل آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند و در بیشتر موارد در ساختمان ها برای دربهای سرویس بهداشتی و حمام با كيفيت بسيار مرغوب و قابل شستشو مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل داشتن رویه ضد آب که بر روی کلاف چوبی پرس می شوند مانع از عبور آب و رطوبت به ساختمان داخلی درب می شوند، دور تا دور کلاف درب نیز که نمی توان رویه ای بی اس را پرس کرد و از جهاتی در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر است با مایعی به نام رزین پوشانده می شود تا درب از هر نظر عایق رطوبتی باشد اما در مقابل مزایای این درب عیب هایی نیز دارد که از مهمترین آنها زمان بر بودن ساخت است.

درب ضد آب ABS کاملاَ ضد خش و ضد آب و همچنین امکان تخم گذاری، رشد و نمو برای موریانه و حشرات موذی در درب ABS نمی باشد و از جنس پلیمر پلاستیکی که مانند بقیه درب ‌های داخلی تولید می ‌شود با این تفاوت که روی درب ورق از جنس پلاستیک پرس می ‌شود و در طرح های ساده، چرم، طرح چوب و لیزری قابل ارائه می باشند.

دربهای خام ای بی اس به شیوه ی معمول با فریم چوبی و شبکه تقویت شده نئوپان در داخل و دو لایه نئوپان به ضخامت 5 میلی متر در طرفین ساخته می شود و در این مرحله درب خام کاملاً از رزین ABS اشباع می شود به گونه ای که در پایان درب تبدیل به آلیاژی از چوب و رزین خواهد شد و در مرحله نهایی کلیه زوایا و سطوح درب با ورق ABS یا ABS-PVC به ضخامت 1.2 میلی متر روکش خواهد شد به طوری که پس از این مرحله روکش کاملاً به بافت زیرین چسبیده و به هیچ عنوان از یکدیگر جدا نخواهند شد.

این دربها ساخته شده از چوب و مواد ضد آب ABS که نوعی پلیمر قابل بازیافت و دارای سازگاری مناسب با طبیعت می باشد که امروزه در بیشتر کشورهای جهان مورد استفاده و جایگزین مناسبی برای دربهای منسوخ شده آلومینیومی و چوبی است.