MDF مشخصات فنی درب اتاقی

از پرکاربرد ترین درب های مورد استفاده در داخل ساختمان درب داخلی می باشد که امروزه در انواع مختلفی قابل تولید می باشد. درب داخلی MDF و درب داخلی HDF پرطرفدارترین انواع درب داخلی می باشد که با توجه به ویژگی های آن ها می توان در مکان های مختلفی از ساختمان از جمله درب اتاق ها ، درب سرویس های بهداشتی ، درب کمدی و... استفاده کرد.


در این مقاله قصد داریم درباره درب داخلی یا درب اتاقی MDF و مشخصات فنی آن صحبت نماییم. بنابراین اگر قصد خرید درب داخلی MDF داشته باشید این مقاله راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود.


ام دی اف چیست؟

امروزه با توجه به قیمت بالای چوب طبیعی و همچنین مشکلاتی که در طول زمان برای آن ایجاد می شود از ترکیبات چوبی یا چوب مصنوعی جهت ساخت انواع درب ها از جمله درب داخلی و یا درب ضد سرقت استفاده می شود. در واقع چوب MDF ورقه های ساخته شده به وسیله ترکیبات چوبی است که در وسایل مختلفی مانند درب ، کابینت ، سرویس خواب و... مورد استفاده قرار می گیرد. MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard است که در فارسی به معنی تخته های فیبر با چگالی متوسط است. در واقع ام دی اف روکش هایی است که با استفاده از خرده چوب نرم و فشرده سازه آن ها ساخته می شود.


این خرده چوب ها با قرارگیری در معرض گرما و فشار تبدیل به تخته های چوبی می شوند که می تواند مقاومت بالا و هزینه به مراتب کمتری نسبت به چوب را به ارمغان آورد.


درب داخلی MDF

با توجه به تعاریف چوب MDF می توان گفت این ترکیب به منظور رویه درب داخلی یا درب ضد سرقت می تواند گزینه مناسبی جهت جایگزینی چوب طبیعی باشد. این روکش ها را می توان بر اساس طرح و رنگ در مدل های گوناگونی تولید نمود که از دیگر مزیت های آن می توان شمرد. بنابراین برای تولید درب داخلی استفاده از روکش های MDF می تواند یکی از بهترین گزینه ها با توجه به دکوراسیون داخلی باشد.


ضخامت روکش های درب داخلی MDF عموما 6 میلی متر می باشد که 1 میلی متر آن ضخامت روکشی است که بر اساس دکوراسیون می توان بر روی آن پرس نمود. بنابراین در دو طرف درب داخلی MDF شاهد دو لایه 6 میلی متری از روکش MDF هستیم. جهت پرس روکش بر روی درب داخلی می توان از روکش های چوب ملچ یا راش به همراه رنگ پلی استر استفاده نمود. از نظر فروش مدل های دو قاب و سه قاب درب داخلی بیشترین میزان متقاضی را دارند. جهت خرید درب داخلی MDF می بایست درباره مشخصات فنی آن اطلاعاتی داشته باشید تا به منظور انجام این کار خریدی ایده عالی داشته باشید.

خرید درب داخلی MDF


مشخصات فنی درب داخلی MDF

به منظور ایجاد مقاومت و کیفیت مناسب درب داخلی نیاز به اجرای برخی موارد بر روی درب داخلی می باشد که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

ساختار درب داخلی MDF

به منظور ساخت اسکلت داخلی این درب ها از چوب روسی خشک استفاده می شود. این چوب ها می بایست دارای هانی کام باشند.در قسمت پایین درب داخلی نیز جهت ساخت اسکلت درب داخلی از این نوع چوب در حالت دوبل به منظور افزایش مقاومت درب استفاده می شود. این حالت ساختاری در برخی دیگر از نقاط درب همچون لولا ها و قفل می بایست انجام شود تا درب از استحکام بالایی برخوردار گردد.به منظور افزایش استحکام اسکلت درب داخلی از روش فاق و زبانه جهت عدم تاب برداشتن و استحکام درب داخلی MDF استفاده می گردد. این کار باعث افزایش مقاومت درب در برابر رطوبت خواهد شد.


روکش های درب داخلی MDF

برای ساخت درب داخلی MDF می توان از روکش های مختلفی استفاده نمود. از پر مصرف ترین روکش های به کار رفته در این مدل از درب ها می توان به پی وی سی ، چوب ، ورق های خام سه میل و همچنین روکش ملامینه استفاده کرد.


برای ساخت درب داخلی با روکش پی وی سی از دستگاه CNC جهت ایجاد برش و ایجاد شکاف استفاده می شود. ضخامت های این رویه ها در حدود 0.2 تا 0.4 میلی متر می باشد که به صورت وکیوم بر روی درب قرار می گیرد. تمامی مراحل ایجاد برش های CNC پیش از نصب بروی درب انجام می گیرد و پس از آن بر روی درب متصل می شود. این مدل از درب داخلی نیاز به رنگ آمیزی ندارد.


نوع دیگر درب داخلی MDF استفاده از رویه چوب می باشد که می توان از مدل های مختلف چوب به منظور انجام این کار استفاده نمود.پس از انجام اتصال رویه بر روی چوب MDF می توان آن را رنگ آمیزی نمود. رایج ترین مدل چوب به کار رفته در این نوع درب ها چوب ملچ می باشد که ضخامت آن بر اساس نیاز در سه نوع 1 ، 5 و 8 میلی متر می باشد.


درب ام دی اف خام سه میل نیز بهترین نوع درب داخلی MDF برای ساخت درب کمد می باشد. این درب ها نیازی به رویه ندارند و می توان روکش MDF را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی نمود. قیمت درب داخلی ام دی اف بدون رویه به مراتب ارزان تر از سایر درب های داخلی می باشد.


درب داخلی ام دی اف با روکش ملامینه نوع دیگری از این مدل درب ها می شود که رویه ملامینه بر روی آن قطری در حدود 4 میلی متر دارد و می توان در طرح و رنگ مختلفی آن را تولید نمود.


در پایان جهت خرید درب ضد سرقت یا درب داخلی می توانید متنوع ترین مدل ها را با استفاده از با کیفیت ترین متریال روز دنیا از شرکت آرتام سازه پارسیان خریداری نمایید