درب ورودی آپارتمان

علاوه بر زيبايي، چه فاكتورهایی را برای انتخاب درب ورودی آپارتمان ها بايد در نظر گرفت؟

درب ورودی آپارتمان اولين عنصری است بيننده قبل از رسيدن به فضای داخلی آپارتمان با آن رو به رو می شود؛ بنابراين انتخاب يک درب زيبا يكی از نشانه های آپارتمان های مدرن امروزی است. اما بايد توجه كرد علاوه بر زيبايی فاكتورهای مهم ديگری نيز وجود دارند كه بايستی به آنها توجه كرد. اين فاكتورها برگرفته از انتظاراتی است كه ما از نصب يک درب خواهيم داشت و اصولاً جزء وظايف يک درب ورودی می باشد.

1. عايق صوتی و حرارتی
غير از ديوارها و پنجره كه بايد عايق خوب صوتی و حرارتی باشند درب های ورودی آپارتمان نيز مي توانند تا حد زيادی از انتشار صداهای داخل به بيرون و نفوذ صداهای بيرون به داخل و همچنين از هدر رفتن انرژی جلوگيری كنند و مؤثر در حفظ آرامش محيط آپارتمان باشند.
2. ضد احتراق
در صورتی كه يک درب ورودی آ‍‍‍‍‍‍پارتمان خاصیت ضد احتراق بودن را نیز داشته باشد از انتشار حریق از فضای داخل به بیرون و بالعکس جلوگیری خواهد کرد. وجود چنین پارامتری در برج های مسکونی دارای ضرورت بیشتری می باشد.
3 .شکل مناسب
درب ورودی آ‍پارتمان باید متناسب با معماری ساختمان انتخاب شود. که متاسفانه کمتر به این موضوع اهمیت داده می شود و بسیار دیده می شود دربی با طراحی کاملاٌ مدرن برای مجتمعی با نما و طراحی کلاسیک و بالعکس استفاده می شود.
4. وزن مناسب
هنوز برخی وزن بالای درب ها را خصوصاٌ برای درب های ضد سرقت یک امتیاز می دانند در صورتی که وزن زیاد درب به خصوص زمانی که لولاها تقویت نشده باشند باعث افتادگی لنگه درب می شود و مشکلات عدیده ای در باز و بسته شدن درب به وجود خواهد آورد. اما نکته مهم در این است که پایین آوردن وزن مرده ساختمان یکی از مواردی است که در طراحی ساختمان ها بایستی رعایت شود. به عنوان مثال ضخامت ورق فلزی زیرین درب های ضد سرقت ترک در صورتی که 0.8 میلی متر باشد از نظر امنیتی و کیفی قابل تایید است هر چند این ورق ها را با ضخامت بالاتر هم در سری های لوکس به کار می برند اما یک لحظه این سوال را بپرسید آیا سارقان برای سرقت آپارتمان ها با دستگاه هوا برش اقدام به تخریب می کنند.
5. استحکام بالا 
درب های ورودی آپارتمان به دلیل رفت و آمد بسیار، اسباب کشی و برخورد اشیا همواره در معرض آسیب قرار دارند. پس هنگام انتخاب درب ورودی برای آپارتمان به دنبال درب هایی باشید که از مقاومت بالاتری در برابر ضربه و خش برخوردار باشند.
6. مناسب با اقلیم منطقه 
اگر چه دربهای آپارتمانی در مدل ها و رنگ های مختلف برای تمام نقاط کشور تولید می شوند، اما فراموش نکنید که انتخاب شما در مرحله اول باید براساس اقلیم منطقه باشد. درب هایی که برای مناطق خشک و سردسیری استفاده می شوند با درب هایی که برای مناطق مرطوب به کار می روند باید متفاوت باشند. با توجه به اینکه عمده تولیدات درب، توسط سازندگان مسکن خریداری می شود، عدم توجه کافی آنها به بحث اقلیم و مصالح ساختمانی باعث شده است صنعتگران نیز از تولید درب های مناسب با اقلیم های مختلف فاصله بگیرند. و این امر باعث خواهد شد عمر مفید درب های تولیدی در برخی ناطق پایین باشد که خود ضربه ای به اقتصاد کشور خواهد بود.
7. ضد سرقت
برای تامین امنیت یک ساختمان لازم است که درب ورودی آپارتمان از نوع ضد سرقت باشد و به جرات می توان گفت انتخاب یک درب ضد سرقت یا بهتر بگوییم درب ایمن نه تنها ضریب امنیت ورودی آ‍‍‍‍‍‍‍پارتمان را بالا خواهد برد بلکه به خاطر ساختار درب های ضد سرقت می توان با استفاده از عایق های صوتی و حرارتی در فضای میانی درب ضد سرقت بسیاری از فاکتور های ذکر شده قبلی را نیز تحت پوشش قرار داد.