info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

درباره چوب درب

چوب یک بافت ساختاری متخلخل و فیبری که در ساقه و ریشه درختان و سایر گیاهان چوب دار است. این یک ماده ارگانیک هست، ترکیب طبیعی از الیاف سلولز که در کشش قوی هستند و در ماتریکس لیگنین قرار دارد که مقاومت در برابر فشرده سازی دارد.

چوب گاهی اوقات به عنوان تنها عنصر ثانویه در ساقه درخت ها تعریف می شود و یا به طور گسترده تر تعریف شده است که شامل همان نوع بافت در جاهای دیگر مانند ریشه درختان یا درختچه ها است. این یک تابع پشتیبانی می کند، گیاهان چوب را قادر می سازد تا بزرگ شوند و یا خودشان را بسوزانند. همچنین آب و مواد مغذی را بین برگ ها، دیگر بافت های در حال رشد و ریشه ها انتقال می دهد. چوب همچنین ممکن است به سایر مواد گیاهی با خواص قابل مقایسه و به مواد ساخته شده از چوب، تراشه های چوب یا فیبر منجر شود.

مردم برای اهداف بسیاری از چوب استفاده می کنند مانند: سوخت یا مصالح ساختمانی برای ساخت خانه ها، برای ساخت ابزار و سلاح، مبلمان،کاغذ، آثار هنری، به عنوان یک ماده اولیه برای تولید سلولز خالص و مشتقات آن از جمله سلفون و سلولز استات یا ساختمان هایی مانند خانه ی بلند مدرن نوین اروپا عمدتاً از چوب ساخته شده است استفاده اخیر از چوب توسط افزودن فولاد و برنز به ساخت و ساز تغییر یافته است چوب را می توان با استفاده از کربن به ارمغان آورد و در برخی از گونه ها به منظور نتیجه گیری در مورد زمانی که یک شی چوبی ساخته شده است.

در سال 2005 ذخایر رو به رشد جنگل ها در سراسر جهان حدود 434 میلیارد متر مکعب بود که 47 درصد آنها تجاری بودند. به عنوان منابع فراوان و بی نظیری از منابع تجدیدپذیر که از نظر کربن بی طرف هستند، مواد چوبی علاقه ای به عنوان منبع انرژی تجدید پذیر دارند. در سال 1991 حدود 3.5 میلیارد متر مکعب چوب برداشت شد.

تغییرات سالانه در عرض درختی و فراوانی ایزوتوپ ها، سرانجامی را در هوای غالب در آن زمان نشان می دهد. چوب به معنای دقیق درختانی است که با قطر بوسیله تشکیل آن، چوب موجود و پوست درونی، از لایه های چوبی جدید که پوشش کامل ساقه، شاخه های زندگی و ریشه ها را پوشش می دهد. این روند به عنوان رشد ثانویه شناخته شده است. این نتیجه تقسیم سلولی در کامبوسی عروقی، مریستم جانبی و گسترش بعدی سلول های جدید است. سپس این سلولها به شکل ضخیم دیواره سلولی ثانویه تشکیل می شوند که عمدتاً از سلولز، همی سلولز و لیگنین تشکیل شده است.


از آنجا که تفاوت بین چهار فصل متفاوت است، به عنوان مثال در زلاندنو رشد می تواند در یک الگوی گسسته سالانه یا فصلی رخ دهد، منجر به حلقه های رشد؛ این معمولا در انتهای ورودی دیده می شود، اما در سطوح دیگر قابل مشاهده است. اگر تمایز بین فصول سالانه (به عنوان مثال در مناطق استوایی مانند سیناپور) باشد، این حلقه های رشد به عنوان حلقه های سالانه نامیده می شوند. به نظر می رسد که حلقه های رشد فیزیکی کمی متفاوت هستند و ممکن است غیرقابل تشخیص باشند. اگر پوست درخت در یک ناحیه خاص برداشته شود، احتمالاً این حلقه ها تغییر خواهد کرد زیرا گیاه زنگ زده می شود.

اگر در یک حلقه رشد وجود داشته باشد بخشی از حلقه رشد نزدیکترین مرکز درخت و در اوایل دوره رشد زمانی که رشد سریعتر از عناصر گسترده تشکیل شده معمولاً رنگی تر از رنگی است که در انتهای بیرونی حلقه دیده می شود و به عنوان چوب اولیه یا چوب بهار شناخته می شود. بخش بیرونی که بعداً در فصل شکل گرفته است سپس به عنوان چوب های قدیمی یا چوب تابستانی شناخته می شود. با این حال، بسته به نوع چوب تفاوت های عمده ای وجود دارد.

چوب به عنوان یک درخت رشد می کند، شاخه های پایین تر اغلب می میرند و پایه های آنها ممکن است بیش از حد رشد کنند و توسط لایه های بعدی چوب تنه محصور شوند، که نوعی از ناقصی است که به عنوان گره شناخته می شود. 


برخی دیگر از دانستنی های درب

نصب درب ضد سرقت
مراحل نصب درب ضد سرقت در ساختمان نوساز به صورت زیر می باشد. ابتدا سازنده باید فریم انتظار که همان قوطی های فلزی 30 در 60 و یا 40 در 80 می باشند که در داخل لغاز دیوار ورودی واحد قرار میگیرد را کار بزارند.
ادامه مطلب
آتار درب سلماس
آتار درب سلماس یکی از بزرگترین تولید کنندگان درب نه فقط در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه می باشد و قابلیت تولید بالایی که خط تولید کمپانی آتار درب سلماس دارد این کارخانه را به یکی از مجموعه های بی بدلیل در ایران تبدیل کرده است. کارخانه آتار درب سلماس در آذربایجان غربی و در شهرک صنعتی سلماس در شهر سلماس واقع شده است.
ادامه مطلب
از درب با روكش PVC ‍ بيشتر بدانيم
همانطور كه مي دانيم « پي وي سي» مقاومت بالايي درمقابل رطوبت دارد به طوري كه ورق هاي پي وي سي با ضخامت هاي 16 ميل را براي ساخت كابينت سرويس هاي بهداشتي و كابينت زير سينك آشپزخانه به كار مي برند. همين موضوع باعث شده است كه درب هاي روكش پي وي سي را هم به اشتباه به عنوان درب پي وي سي و ضد آب معرفي كنند در حالي كه ورق هاي پي وي سي ضدآب كلاً پي وي سي مي باشند اما ورق هاي به كار برده شده در در ساخت درب در واقع ورق هاي ام دي اف مي باشند كه با پي وي سي به ضخامت هاي 0.4 و 0.2 ميلي متر روكش شده اند.
ادامه مطلب
بررسی عوامل موثر دربالا بردن امنیت درب های ضد سرقت
نوع قفل های به کار برده شده در درب های ضد سرقت ، مهم ترین عامل در بالا بردن ضریب امنیت آن می باشد. هرچه تکنولوژی مورد استفاده در ساخت قفل ها بهتر باشد ، امنیت قفل و در نتیجه امنیت درب ضد سرقت بالاتر میرود.
ادامه مطلب
}