درب هاي ضد سرقت در بازار ايران

درب ضد سرقت: دربی است كه سارقین با روش های مختلف از جمله دستكاری یا خراب كردن قفل درب تا وارد كردن ضربه و یا اهرم كردن و غیره نتوانند به داخل آپارتمان شركت و غیره... شوند و از ورود آنها جلوگیری شود. بنابراین درب های ضد سرقت از استاندارد های قوی و محكمی در برابر فشار برش بر روی سطح ها و گوشه های درب های ضد سرقت برخودار باشند. درب های ضد سرقت یكی از لازمه مهم و اساسی برای استاندارد بودنشان عایق گرما و سرما و صدا طراحی و ساخته شده باشد. درب های ضد سرقت باید دارای استاندارد های محیطی باشند یعنی در زمان حوادث زلزله و آتش سوزی بر خودار باشند تا به هیچ عنوان از ورود نیروهای امدادی یا خروج افراد در مواقع حساس و اضطراری جلوگیری نشود.

ز شوی مفید درب های ضد سرقت ترك در حدود ا متر می باشد اما در مورد درب های ضد سرقت چینی صدق نمی كند در درب های ضد سرقت چینی بین 90-92 سانتی متر كاهش پیدا می كند. البته فقط تعداد اندكی خیلی كم درب های ضد سرقت چینی در بازار است كه بازشوی 1 متر باشد. سایز چهار چوب درب های ترک به صورت استاندارد 115 در 215 می باشد.

ورق های فولادی داخل درب های ضد سرقت سور ترک در بازه بین 0/9 تا  1/5 میلی متر می باشد. اندازه چارچوپ درب های ضد سرقت چینی به طور استاندارد 105در 205 و105 در 210 می باشد و ضخامت ورق فولادی در درب های ضد سرقت چینی در بازه بین 0/4 تا 0/8 است.

تفاوت هایی در درب های ضد سرقت چینی و درب های ضد سرقت ترك و درب های ضد سرقت ایرانی وجود دارد تعدادی از افراد فكر میكنند تفاوت بین انها فقط در كیفیتشان می باشد از آنجایی كه كه محصولات چینی به صورت عمده در بازار كشور ایران وجود دارد از كیفیت خوبی برخوردار نیست و همچنین استقبال خوبی از محصولات ایرانی ندارند و درب های ضد سرقت ترك بهتر می دانند.

دسته بندی درب های ضد سرقت در بازار ایران براساس شكل ظاهری و مشخصات فنی آنها :

1- درب ضد سرقت ترک

2- درب ضد سرقت چینی 

3- درب ضد سرقت ایرانی

به صورت كلی می توان گفت درب های ضد سرقت از نظر تولید و مشخصات ظاهری به دو طرح ترک و چین تقسیم می گردد. درب های ضد سرقت چینی طرح خود را از طرح درب ضد سرقت ایتالیایی برداشته اند. درب های ضد سرقت ایرانی از نظر ظاهری كاملا مشابه درب های ضد سرقت ساخت تركیه و در بعضی موارد خیلی اندک شبیه درب های ضد سرقت چینی می باشد. به دلیل شباهت درب های ضد سرقت ترک با درب های ضد سرقت ایرانی این دو مورد در یک دسته قرار می دهیم. تولید كنندگان درب های ضد سرقت ترک در ایران فعالیت دارند و چهارچوب خود را از تولید كنندگان داخل كشور خریداری می كنند و اقدام به تولید چارچوب در داخل كشور می نمایند. ولی یراق آلات این درب های ضد سرقت عموما از محصولات ساخت تركیه می باشد در صدر آنها شركت كاله تركیه می باشد. جایگاه خیلی خاصی در بازار ایران دارد.

تفاوت درب های ضد سرقت ترک با درب های ضد سرقت چینی:

اولین تفاوت درب های ضد سرقت چین و ترک در چارچوب آنها است به طوری كه چارچوب درب های ضد سرقت چینی به صورت تخت بوده و اختلاف كمی بین سطوح بیرونی و لنگه درب ضد سرقت دارد در حالی كه این اختلاف در درب های ضد سرقت ترک بیشتر است. دومین تفاوتی كه كاملا مشخص است تفاوت در لولاهای این درب های ضد سرقت می باشد. لولاهای درب های ضد سرقت ترک از داخل قابل مشاهده است. اما لولاهای درب های ضد سرقت چینی پنهان نه از داخل و نه از بیرون قابل تشخیص نیست. تفاوت سوم درب های ضد سرقت های چین و ترک را می توان در رویه این درب های ضد سرقت دانست. به طوری رویه درب ضد سرقت چینی به صورت فلزی (استیل) با رنگ كوره ای الكترواستاتیک می باشد. اما رویه درب های ضد سرقت ترک به دو دسته تقسیم می شود: 1- ام دی اف با روكش طبیعی چوب 2- ام دی اف با روكش پی وی سی 

اما این تصور كه درب های ضد سرقت چینی نسبت به درب های ضد سرقت ترک دارای كیفیت پایین تری هستند این هم به دلیل اجناس بی كیفیت چینی در بازار ایران است كه باید به مشتری حق داد.

قیمت درب ضد سرقت چینی نسبت به قیمت درب ضد سرقت پایین تر می باشد. وزن درب ضد سرقت چینی نسبت به درب سرقت ترک بسیار كم وزن تر بوده به طوری می توان گفت وزن درب ضد سرقت ترک با دو درب ضد سرقت چینی برابری می كند.

مراحل نصب درب ضد سرقت چینی نسبت به درب ضد سرقت ترک آسانتر و سریعتر نصب می شود اما نصب درب ضد سرقت ترک بیشتر از 1 تا 2 ساعت زمان می برد. بهترین و مرغوب ترین درب های ضد سرقت حتی اگر فولاد ناپذیر و براساس استاندارد جهانی طراحی و ساخته شده باشند بدون نصب قفل ضد سرقت تفاوتی با یک درب چوبی معمولی نخواهد داشت.

1- درب ضد سرقت ترک:

این نوع درب های ضد سرقت به دو دسته تقسیم بندی می شوند.
الف) درب ضد سرقت ترک وارداتی 
ب) درب ضد سرقت ترک مونتاژداخل 

الف) درب ضد سرقت ترک وارداتی:
قیمت درب ضد سرقت ترک وارداتی در مقایسه با دیگر درب های ضد سرقت موجود در بازار ایران بالاتر می باشد. واردات این درب ها بیشتر از تركیه می باشد. به دلیل دیگر هزینه گمركی بیشتر دارد برای مشتریان هزینه بالایی تمام می شود و صرفه اقتصادی ندارد.
گران خریدن همیشه به این معنا نیست كه شما قطعا خرید خوبی داشته اید آمار نشان می دهد درب های ضد سرقت ترک مونتاژی با همان كیفیت ساخته میشود زیبایی كمتری نسبت به درب های ضد سرقت ترک ندارد در بعضی مواقع بسیار بهتر از لحاظ امنیتی درب های ضد سرقت مونتاژ شده عمل می كند.

ب) درب ضد سرقت ترک مونتاژی: 
درب های ضد سرقت ترك به صورت مونتاژی در داخل كشور تولید می شود. این نوع درب های ضد سرقت از لحاظ كیفیت و ساختار با نمونه های وارداتی فرقی نمی كنند. كیفیت خوبی برای مشتری است سهم خوبی در بازار بزرگ ایران دارد. این مدل درب های ضد سرقت با واردات مواد خام مثل رویه ام دی اف و روكش های پی وی اس و یراق آلات و سیستم قفل و غیره... از كشورهای نزدیك مانند تركیه و مونتاژ آنها با توجه به استانداردهای امنیتی روز دنیا و با استفاده از ماشین آلات روز دنیا باعث رضایتمندی مشتریان و فروش بسیار بالا در این زمینه شده است.

2-درب ضد سرقت چینی :

كشور چین در زمینه های مختلف صنعت واردات مستقیم به كشور دارد در زمینه درب های ضد سرقت نیز جایگاه خوبی برای خود تصاحب كرده است درب ضد سرقت چینی در بازار ایران از كیفیت پایین تا درب ضد سرقت با كیفیت بالا می توان تقسیم بندی كرد اما در دسته بندی كلی چه از لحاظ قیمتی و از لحاظ كیفیتی بین درب های معمولی و درب های ضد سرقت ترک در یک جایگاه طبقه بندی می شوند.

3-درب ضد سرقت ایرانی:

این درب های ضد سرقت به طور كامل در داخل كشور تولید می شود به طوری میتوان گفت الگو گرفته از طرح های درب های ضد سرقت ترک و درب های ضد سرقت چین می باشد. با آوردن تكنولوژی پیشرفته ساخت و استفاده از دستگاههای مدرن قدمی در بومی كردن این صنعت برداشته اند.

اما هنوز به طور كلی نمی توان به تولیدات درب ضد سرقت ایرانی به صورت محصولات استاندارد و امنیتی بالا نگاه كرد به همین دلیل باعث استقبال كمی از سوی خریداران شده است.