درب های ام دی اف با روکش های مختلف

در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که با چه روکش های می توان با ام دی اف درب اتاقی ساخت:

1: ام دی اف با روكش چوب راش: روکش های چوب راش به ورق های نازک تهیه شده از چوب طبیعی می گویند که به دلیل محدودیت مقدار چوبهای زیبا و بدون عیب و گران بودن آنها، معمولا اینگونه چوبها را به روکش تبدیل می کنند و بر روی ورق های ام دی اف می چسبانند. 

2: ام دی اف با روکش چوب گردو: چوب درخت گردو از جمله بهترین و مرغوب ترین چوب ها محسوب می شود. این چوب زیر بافت، صیغل پذیر ، همگن، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی نیز دارد و همچنین دارای دوام بالایی است. وزن مخصوص این چوب در حدود 0/6 تا 0/7 گرم در سانتی متر مکعب می باشد که به آن سختی متوسطی داده است. منظور از سختی میزان مقاومت آن در برابر نفوذ یک جسم خارجی است.

بنابراین میزان سختی یک چوب نسبت عکس با قابلیت کنده کاری و اره خوری آن دارد. به همین دلیل نیز چوب گردو برای منبت کاری، خراطی و کنده کاری، ساخت مجسمه و اشیا دکوری، ساخت آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد و مقاومت مناسبی در برابر فشار، خمش، رطوبت و کشش دارد.

3: ام دی اف با روکش چوب ملچ: این چوب یکی از زیبا ترین و خوش نقش ترین چوب های ایرانی محسوب می گردد که از خانواده نارون می باشد. این چوب نیمه سخت و نیمه سنگین که دانسیته ای در حدود 66/0 دارد و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز می باشد به دلیل ویژگی های زیبای داخلی در کار های مربوط به دکوراسیون مصارف زیادی دارد. چوبی نیمه سنگین، نیمه سخت و درشت بافت است که در برابر ضربه، خمش و حشرات مقاوم است و در کل از جمله چوب های بادوام به حساب می آید. از این چوب بیشتر برای ساخت روکش های چوب، تخته های چند لایه، مبلمان و دکوراسیون استفاده می گردد.

4: ام دی اف با روکش پی وی سی: وینیلها یا ‌مواد ترموپلاستیک (PVC) ،صفحات پلاستیکی قابل انعطافی می باشند که از نظر اقتصادی باصرفه اند و به دلیل نرمی قابلیت فرم پذیری را دارند و میتوان آنها را بصورت یکپارچه روی سطح کار کشید. درب های  ام دی اف (MDF) با روکش وینیل در ابتدا برش خورده، ابزار خورده، فرم داده شده، سمباده کاری شده و به چسب آغشته می شود سپس در خلاء با وینیل به ضخامتی در حدود ۰٫۷ –  ۰٫۴میلیمتر پرس می شوند پشت کار معمولا آستر دار هستند.

برای اینکه  قابلیت انعطاف این نوع روکش، از آن برای روکش کردن سطوح ابزار خورده با اختلاف سطح زیاد مثل درب کابینتها و نیز برای ساخت نوار لبه های فرم دار‌و فرز خورده و ‌روکش کردن پروفیل‌ها استفاده می‌شود. همچنین یکی از موارد استفاده منحصر به فرد روکش‌های PVC در ساخت مصنوعاتی است که نیاز به پیوستگی روکش در ابعاد مختلف یک سازه باشد از قابلیتهای دیگر آن میتوان به قابلیت تا پذیری آن و یا ایجاد شیار V شکل روی تخته و تاکردن آن اشاره شد.

فویل‌های PVC در ضخامتها، ‌رنگها ونقوش مختلف و نیز نقوش برجسته متنوع (صاف، براق، ‌مات، رگه چوبی و…) بسته به نوع کاربرد تولید می‌شوند و معمولاً شامل لایه‌های پلی وینیل کلراید ،‌لایه آستری و لاکهای متفاوت هستند.
از معایب این محصول کم دوام بودن آن است آن هم به دلیل آسیب پذیر بودن آن نسبت به عوامل خارجی.


5:ام دی اف با روکش ملامینه: روکش های ملامينه يا 5 LMP پرکاربردترين روکش اوراق فشرده چوبی و خصوصا MDF در جهان و در ايران در بين تمام روکش هاي چوبی و مصنوعی می باشند. LMP از کاغذهای تزئينی (دکور) آغشته به چسب ملامين فرم آلدهيد که خشک شده تشکيل گرديده و به صورت مستقيم بدون نياز به چسب زني مجدد روی تخته چسبانده می شود.