هانی کام آتار درب سلماس

 سازه ای است كه به علت ساختار خاص شش گوشه و وزن كم، توانايی تحمل نيروهای عمودی وارده بر واحد سطح خود را دارد و مي تواند در صنايع مختلفی به كار رود.

هانی کام بیشتر در مورد سازه های که قدرت زیاد و وزن کمی داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه ها در صنایع هوایی، صنایع دریایی، صنایع ریلی و ساختمان استفاده می شود. در صنعت هوا و فضا از هانی کام می توان در پنل های داخلی، ساخت بخش های مختلف بال، شبیه سازهای پرواز، سقف و کف پرنده ها استفاده نمود.

هاني كام قابلیت تولید در اندازه سلول ها و ارتفاع هاي مختلف را دارد و از جهت ويژگي های مكانيكی منحصر به فرد شده، بطوريكه مقطع CM 4 این نوع سازه از جنس کاغذی هانی كام 370 كيلو گرم نيرو را به راحتی تحمل می كند و از مواد مختلفی مانند كاغذ، آلومينيوم، نومكس و پلاستيک مي توان تهيه كرد.
از دوران باستان انسان از شكل شش ضلعی لانه زنبور عسل تعجب نموده و آن را مورد تحسين قرار داده است.
مهم ترين تحولات تاريخ تكنولوژی لانه زنبوری

60 سال قبل از ميلاد Diodorus Siculus  گزارش داد اولين انسانی كه موفق به ساخت لانه زنبوری شده توسط Deadalus كه از ريخته گري طلا با موم ريخته گری درست شده است.
36 سال قبل از ميلاد ماركوس Varro گزارش داد بيشترين استفاده موثر از فضا و مصالح ساختمانی با شكل شش ضلعی است.
126 پانتئون در روم براي بازسازي دكوراسيون داخلي و اتاق های مخفی در گنبد، صندوق، پانل غرق شده به شكل يک ساختار مربع، نمونه اوليه از يك ساختار لانه زنبوری است.
1638 گاليله در مورد مقاومت جامدات تو خالی صحبت نموده و به اين نكته پی برده كه اين ساختار دارای استحكام زيادی بدون اضافه كردن وزن را دارد. به عنوان مثال در استخوان های پرندگان و در ساقه های بسياری از گياهان است كه نسبت به خم شدن و شكستن بسيار مقاوم می باشد.
1665 رابرت هوک در می يابد كه ساختار سلولی از چوب پنبه طبيعی شبيه به شانه زنبور عسل شش ضلعی است.
1877 FH Kustermann  اختراع يک فرآيند قالب ريزی و سازه هاي لانه زنبوری با استفاده از مخلوط كاغذ چسب.
1890 جوليوس Steigel اختراع فرآيند توليد لانه زنبوری از ورق فلز راه راه.
1901 هانس Heilbrun اختراع پزشكي مقاله شش ضلعی و فرآيند توليد.
1914 R.Hofler و S. ثبت اولین استفاده از ساختار لانه زنبوری برای برنامه های کاربردی.
1915 هوگو یونکرز اولین بار ايده استفاده از لانه زنبوری را برای نرم افزار هواپیما مطرح نمود. او به تفضيل امتيازات مثبت استفاده از ساختار لانه زنبوری به جای پوشش پارچه ای هواپيما را بازگو نمود و گفت اين نوع ساختار برای فشرده سازی در فواصل نزديک با تنظيم يک سری سلول مربع، مستطيل و شش ضلعی به دست می آيد.
1931 جورج تامسون پیشنهاد استفاده از کاغذهای دکوراتیو پزشکی صرف شده برای پانل های گچی سبک وزن را داده است.
1934 اختراع ثبت شده ادوارد G. با فولاد ساندویچ پانل لانه زنبوری از ورق فلز راه راه جوش داده شده.
1937 اختراع ثبت شده کلود Doriner يك ساندويچ پانل لانه زنبوری با پوست در حالت پلاستيكي به ديوارهاي سلول هسته فشرده شده است.
1938 اختراع ثبت شده نورمن د  Bruyue اتصال چسب ساختاري سازه ساندويچی لانه زنبوری.
1941 جان D. لینکلن پیشنهاد استفاده گسترده پزشکی برای Radomes هواپيما.
1948 راجر استيل اعمال فرآيند گسترش توليد با استفاده از ورق هاي كامپوزيت تقويت شده با الياف.
1969 بوئينگ 747 با استفاده از گسترده مقاوم در برابر آتش كائوچو و مواد مركب با استفاده از نومكس 1980 s پزشکی ترمو پلاستيك توليد شده توسط فرآيندهاي اكستروژن معرفی مي شوند.

ساختار زنبور عسل ممكن است توسط چيني ها 2000 سال پيش براي ساخت زيور آلات استفاده شده باشد اما هيچ مرجعی برای اين فرضيه پيدا نشده است.
از زمان اقليدس از شكل شش ضلعی برای كارآمد نمودن فضا و مصالح ساختمانی استفاده می شده است. 
هسته لانه زنبوري امروز از طريق فرآيند توسعه و روند راه راه شده از مواد كامپوزيت مانند تقويت شده با شيشه های پلاستيكی (همچنين به عنوان شناخته شده پشم شيشه) توليده شده، فيبر كربن تقويت شده پلاستيكی، كاغذ نومكس aramide تقويت پلاستيک و يا از يك فلز (معمولاُ آلومينيوم).