دربهای داخلی یا اتاقی

دربهای داخلی یا اتاقی

انواع دربهای اتاقی كه معمولا در ساختمان سازی به كار می روند به چند دسته اصلی تقسيم می شوند كه هر كدام كارايی و در عين حال زيبايی خاص خود را دارا می باشند.

انواع دربهای اتاقی

الف- درب MDF

ب- درب HDF

ج- درب HPL

د- درب PVC

ث- درب ABS

این نوع دربها از رایج ترین دربهای تولیدی در ایران می باشند که به جرأت می توان گفت که درب HDF سهم بزرگی از بازار دربهای داخلی را تصاحب کرده اند. دلیل این موضوع را می توان در زیبایی و تنوع مدلهای دربهای اچ دی اف دانست.

الف- درب MDF

این درب که مخفف آن‌‌ ﴿ MEDIUM DENSITY FIBER می باشد، بیشتر به جای آن که در دربهای اتاقی مورد استفاده قرار بگیرند در دربهای ورودی ساختمان استفاده می شوند. به دلیل هزینه بالاتری که نسبت به دربهای HDF دارند سازندگان برای دربهای اتاقی و داخلی کمتر از این نوع درب استفاده می کنند و استفاده از دربهای HDF را به صرفه تر می بینند. اما به دلیل آنکه دربهای MDF از استحکام بیشتری برخوردار هستند در دربهای ورودی ساختمان ها از آن ها استفاده می کنند در حالی که استفاده از دربهای HDF در محل ورودی ساختمان ها کار اصولی و عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

ب- درب HDF

این دربها که مخفف آن ﴿ HIGH SDNSITY FIBER می باشند، یکی از پرطرفدارترین دربها در زمینه دربهای داخلی محسوب می شوند. دربهای HDF به دو صورت خام و رنگ شده در ساختمان ها به کار می روند که نوع خام ان بدون رنگ است و پس از تحویل توسط مالک یا سازنده می بایست رنگ شود اما نوع رنگ شده دربهای HDF که در کارخانه ها رنگ می شوند و هم از نظر نوع رنگ و هم از نظر نوع سیستم رنگ آمیزی دارای کیفیت بالاتری می باشند.

ج- درب HPL

دربهای HDF که در واقع با روکش ملامینه هستند نسبت به دو مدل MDF  و HDF کم هزینه تر می باشند. زیرا این نوع دربها به علت داشتن روکش ملامینه نیازی به رنگ شدن ندارند و در نتیجه اضافه بهای رنگ شدن درب کسر خواهد شد و به علت سرعت بالای تولید این محصول در پروژه های انبوه سازی که نیاز می باشد تا در کمترین زمان ممکن تحویل دربها میسر شود درب HPL بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. باید در نظر داشته که در مقابل مزیت کم هزینه بودن و سرعت بالای ساخت دربهای HPL معایبی نیز دارند که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. عیب اصلی این نوع دربها کیفیت پایین آن نسبت به دربهای دیگر است . دربهای HPL معمولاُ دوام خوبی ندارند و بعد از مدتی برای مالک دچار مشکل می کنند.

د- درب PVC

این دربها همان دربMDF  و HDF با روکش PVC هستند. روکش پی وی سی به نوعی مقاوم در برابر رطوبت و آب هستند و می توانند انتطارات گروهی را که به دنبال دربی مقاوم در برابر رطوبت و به دنبال زیبایی درب می باشند را برآورده سازد. اما یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب درب PVC این که به هیچ عنوان در محل نصب نباید در مقابل نور و حرارت مستقیم خورشید قرار بگیرد زیرا به مرور زمان بر اثر حرارت روکش PVC از کلاف درب جدا و در اصطلاح خودش را می اندازد.

ث- درب ABC

که نام دیگر آن ضد آب می باشد از محصولاتی هستند که امروزه کاربرد گسترده تری پیدا کرده اند. این دربها همانطور که از نامشان پیداست در مقابل آب و رطوبت مقاومت بالاتری دارند و در بیشتر موارد در ساختمان ها برای دربهای سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می گیرند. درب ABS به دلیل داشتن رویه ضد آب که بر روی کلاف چوبی پرس می شوند مانع از عبور آب و رطوبت به ساختمان داخلی درب می شوند. دور تا دور کلاف درب نیز که نمی توان رویه ABS را پرس کرد و از جهاتی در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر است با مایعی به نام رزین پوشانده شده تا درب از هر نظر عایق رطوبتی باشد. مهمترین عیب درب ضد آب زمان بر بودن ساخت آن است.