دربهای داخلی یا اتاقی

به طور کلی به درب های مورد استفاده در فضای داخلی ساختمان درب داخلی یا درب اتاقی گفته می شود.این درب ها را بر اساس محل استفاده ، سلیقه و یا نوع دکوراسیون محیط می توان در مدل های مختلف تولید نمود.در این مقاله قصد دارین انواع مختلف درب داخلی را به شما معرفی نماییم تا با خصوصیات هریک از آن ها بیشتر آشنا شوید. هر یک از درب هایی که قصد معرفی آن ها را داریم دارای ویژگی ها ، خصوصیات و طرح و مدل های مختلفی هستند که علاوه بر کارایی سبب زیبایی محیط ساختمان می شوند.


انواع درب اتاقی عبارتند از:

✔ درب داخلی MDF

✔ درب داخلی HDF

✔ درب داخلی HPL

✔ درب داخلی PVC

✔ درب داخلی ABS


درب های ذکر شده از رایج ترین مدل های درب داخلی تولید شده در ایران می باشد که در برای مقایسه هریک از آن ها می توان گفت درب داخلی HDF بیشترین فروش و طرفدار را در میان سایر درب ها دارد.مهم ترین دلیل این امر تنوع بالای طرح و مدل این درب و همچنین زیبایی آن می باشد.


درب داخلی MDF

یکی از مدل های درب داخلی MDF یا Medium Density Fiber است که عموما این درب ها برای ورودی ساختمان ها و درب ضد سرقت در نظر گرفته می شود اما برای ساخت درب داخلی نیز از آن ها استفاده می شود.دلیل اصلی این که این مدل از درب ها کمتر در فضای داخلی ساختمان استفاده می شوند قیمت آن ها می باشد. قیمت درب داخلی MDF نسبت به سایر مدل ها بیشتر بوده و بدلیل نیاز درب های متعدد در فضای داخلی استفاده از آن به صرفه نمی باشد و بهترین جایگزین برای این مدل از درب ها ، درب داخلی HDF می باشد. البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که استحکام و کیفیت درب داخلی MDF بسیار بیشتر از درب داخلی HDF می باشد و دلیل اصلی قیمت بالای آن این موضوع می باشد.

درب داخلی MDF


درب داخلی HDF

درب داخلی HDF که مخفف عبارت High Density Fiber می باشد پر طرفدارترین مدل درب داخلی در بازار ایران می باشد. این درب ها در کارخانه ها در دو مدل خام و یا رنگ شده تولید می شوند که مدل خام آن بدون رنگ بوده و بعد از نصب توسط مشتری و بر اساس نیاز رنگ آمیزی می شود.کیفیت کلی این درب ها در صورت ساخت آن ها در کارخانه های معتبر بسیار بالا بوده و رنگ آمیزی آن در صورت کیفیت ساخت بالا از کیفیت ایده آلی برخوردار می باشد.

درب داخلی HDF


درب داخلی HPL

یکی دیگر از انواع درب داخلی HPL نام دارد که روکش به کار رفته بر روی آن ها از جنس ملامینه می باشد. قیمت درب داخلی HPL نسبت به دو مدل MDF و HDF به مراتب پایین تر می باشد و از مهم ترین مزیت این درب ها عدم نیاز به رنگ آمیزی آن ها به دلیل وجود روکش ملامینه بر روی آن ها است. با توجه به این موضوع و عدم نیاز به هزینه رنگ آمیزی این درب ها برای پروژه های انبوه گزینه مناسبی می باشد.دلیل این موضوع تولید و نصب آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه کمتر می باشد.


البته این درب ها مشکلاتی را نیز دارا می باشند که مهم ترین مشکل آن هذ کیفیت کلی درب داخلی HPL است.به طور کلی کیفیت ساخت این درب ها پایین می باشد و از دوام کمتری نسبت به سایر مدل ها برخوردار هستند. بنابراین احتمال ایراد و مشکل برای مالک پس از گذشت مدل زمان کوتاه وجود خواهد داشت.

خرید درب داخلی


درب داخلی PVC

درب داخلی PVC در واقع همان درب های داخلی MDF و HDF هستند با این تفاوت که روکش به کار رفته بر روی آن ها از جنس PVC می باشد.مهم ترین مزیت این درب ها مقاومت بالا در برابر رطوبت می باشد که این موضوع به دلیل روکش PVC بر روی آن ها است. بنابراین می توان گفت این مدل از درب داخلی علاوه بر زیبایی و کارایی مناسب دارای مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت می باشند و می توان از آن ها برای محیط هایی با رطوبت زیاد و یا فضاهایی با احتمال بالای پاشش آب بر روی درب مانند سرویس های بهداشتی و حمام استفاده نمود.


البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که درب داخلی PVC مقاومت کمی در برابر نور و حرارت مستقیم دارد و در صورت قرارگیری در چنین محیط هایی روکش از درب جدا و دچار مشکل می شود.

درب اتاقی


درب داخلی ABC

درب داخلی ABC یا درب ضد آب یکی از آن دسته درب اتاقی می باشد که امروزه میزان استفاده از آن بیشتر از قبل شده است. مقاومت این درب ها در برابر آب و رطوبت بسیار بیشتر از درب داخلی PVC می باشد و بهترین مدل درب برای استفاده در سرویس های بهداشتی و حمام می باشد. رویه ضد آب به کار رفته بر روی این درب که به صورت پرس بر روی کلاف چوبی درب قرار گرفته است از ورود رطوبت به داخل درب جلوگیری می نماید و این موضوع سبب می شود درب در دراز مدت دچار آسیب نشود.


به منظور جلوگیری از ورود رطوبت از گوشه های این درب که قابلیت پرس رویه وجود ندارد از رزین استفاده می شود تا این مدل از درب ها از بالاترین میزان عایق در برابر رطوبت برخوردار گردند.از مهم ترین عیب های این مدل از درب ها می توان به پروسه طولانی بودن ساخت آن ها اشاره کرد.

درب داخلی


در پایان اگر قصد خرید درب داخلی برای سازه و ساختمان خود را دارید می توانید بهترین مدل ها با بالاترین کیفیت را از شرکت آرتام ایده سازان پارسیان خریداری نمایید. شرکت آرتام سازه با سال ها تجربه در زمینه تولید درب ضد سرقت و انواع درب داخلی ، یکی از مطمئن ترین گزینه ها برای خرید درب مورد نظر شما می باشد.جهت سفارش و یا مشاوره می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.