راهنمای خريد درب ضد سرقت

درب ضد سرقت چيست؟

درب ضد سرقت به دليل ساختاری كه دارد نسبت به دربهای معمولی مقاوم تر و دارای امنيت بسيار بالاتری است. اين نوع دربها از نظر ساختار كلی، قفل، لولا و جنس با درب هاي معمولي متفاوت می باشد. قفل ها در درب ضد سرقت بسيار تقويت شده اند و تقريباُ در صورت قفل شدن غيرقابل باز كردن هستند. دربهای ضد سرقت علاوه بر اينكه امنيت خانه را در برابر سرقت تأمين می كند بايد ويژگی های ديگری از قبيل آتش پاد بودن، عايقی برای گرما و سرما، رطوبت و صدا نيز باشند.

انواع درب های ضد سرقت

درب هاي ضد سرقت در بازار ايران به سه دسته اصلي تقسيم مي شوند كه شامل دربهاي ضد سرقت ترك، ايراني و چيني هستند. در ميان اين نوع دربها، درب ضد سرقت ترك از نظر كيفيت و قيمت در مقام بالاتري نسبت به سايرين قرار دارد. البته درب ضد سرقت ايراني نيز از نظر ظاهر و كيفيت تا حد زيادي شبيه نمونه ترك است، ولي قيمت آن نسبت به درب ترك پايين تر و نوع چيني درب ضد سرقت ارزانترين آنهاست البته اين به معني بي كيفيت بودن نيست. نكته مهمي كه بايد در مورد درب هاي ضد سرقت ايراني بدانيد اين كه اين دربها مي توانند دقيقاُ مطابق خواسته شما ساخته شوند يعني امكان سفارش اين نوع درب مطابق با نياز شما مي باشد.

تفاوت دربهای ضد سرقت ترک و چينی 

اولين تفاوت در چهارچوب دربها مي باشد. چهارچوب درب ضد سرقت چيني ابزار نخورده و تخت است اما در درب ضد سرقت ترک كاملا برعكس می باشد و چهارچوب درب ابزار خورده هست و شايد دليل اختلاف قيمتشان هم همين موضوع باشد.

 دومين تفاوت دربها كه كاملا هم می توان ديد تفاوت در لولاست. لولا درب ضد سرقت ترک از داخل قابل رويت است اما درب ضد سرقت چينی لولا درب پنهان و نه از داخل و نه از بيرون قابل مشاهده نيست.

سومين تفاوت را در رويه اين دربها می توان مشاهده نمود، به گونه ای كه رويه درب ضد سرقت چينی به صورت فلزی (استيل) با رنگ كوره ای الكترواستاتيک می باشد ولی رويه درب ضد سرقت ترك به دو دسته ام دی اف با روكش طبيعی چوب و يا ام دی اف با روكش پی وی سی تقسيم بندی مي شوند.

چهارمين تفاوت در وزن دربهاست. وزن درب ضد سرقت چينی نسبت به نمونه مشابه ترک خود بسيار سبكتر است به طوری كه می توان گفت وزن درب ضد سرقت ترک با دو درب ضد سرقت چينی برابری می كند.

پنجمين تفاوت در نصب دربهاست. نصب درب ضد سرقت چينی آسان و سريع است هر چند كه درب ضد سرقت ترک بيشتر از 1 الی 2 ساعت زمان برنخواهد بود.

اجزای دربهای ضد سرقت

اين نوع دربها ممكن است به انواع مختلف قفل هاي ضد سرقت مجهز باشند. هر يك از قفل ها داراي ميزان امنيت متفاوتي هستند. مهمترين و اصلي ترين اجزا در درب ضد سرقت، قفل است. بنابراين هنگام خريد درب حتماُ بايد به قفل آن توجه نمود. علاوه بر اين لولا در اكثر دربهاي ضد سرقت از خارج و يا از هر دو طرف پنهان است و اين امر مانع باز شدن درب به وسيله اهرم كردن لولا مي شود.

درب ضد سرقت معمولاُ از لايه هاي مختلفي تشكيل شده كه جنس لايه داخلي آنها معمولاُ از جنس فولاد كه با يك لايه از جنس هاي مختلف مانند MDF ، HDF ، فلز، شیشه و غیره روکش شده است. فضای خالی موجود در دربها نیز غالباُ به وسیله پشم سنگ پر می شود که این امر باعث می شود دربها از عایق صدا و حرارت نیز بهره مند باشند.

درب های ضد سرقت می بایست به تناسب محل مورد استفاده با ویژگی های متفاوت انتخاب گردند برای مثال می توان از دربهای ساده فلزی که از دو لایه ورق سخت به ضخامت یک میلی متر در دو طرف درب و یک لایه عایق دما و صدا به عنوان لایه میانی در آپارتمان های که ایجاد سر و صدا توسط سارقین به منظور تخریب درب امکانپذیر نیست استفاده نمود.

در مکانهای مانند کارخانجات و کارگاه های خارج از شهر که سارقین امکان تخریب در را به راحتی دارا می باشند باید از دربهای ضد سرقت با ویژگی های خاص استفاده نمود تا امکان نفوذ دزدان پس از برش و تخریب لایه های سطحی درب به داخل ساختمان را غیرممکن سازند. در این گونه موارد نه تنها ضخامت لایه های فولادی در دو طرف درب به دو میلی متر افزایش می یابد بلکه لایه میانی نیز از طریق ایجاد شبکه مستحکم فولادی به همراه تزریق مواد ویژه ضد برش، ضد مته، ضد اسید و ضد تخریب در میان آن تقویت شده و از استانداردهای ویژه کیفیت این گونه دربها برخوردار می گردد.

از دیگر ویژگی های که درب ضد سرقت باید دارا باشد می توان به پوشش روی درب اشاره نمود. اگر درب ضد سرقت سقرار است در مکان های مرطوب یا مکانهای صنعتی به کار برده شوند، پوشش لایه بیرونی باید ضد اسید و ضد رطوبت باشند.