info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

نقش درب در دکوراسیون داخلی

نقش درب در دكوراسیون داخلی

 

درب يكی از بخش های اصلی و مهم در دكوراسيون داخلی كه سبک دكوراسيون منزل شما را متمايز می كند. اگر در انتخاب درب دقت شود می تواند تأثير قابل توجهی بر ظاهر اتاق داشته باشد. درب داخلی بخش ضروری از منزل است و بايد در انتخاب آن وقت گذاشت. اگر در حال ساختن، بازسازی يا فقط اعمال يک تغيير مختصر در ظاهر اتاق خود هستيد خريد درب داخلی جديد گامی مهم در اين راه است. مصالح، عايق صدا بودن و چرخش درب برخی از نكاتی است كه در هنگام خريد درب بايد به آن توجه نمود.

انواع دربهای داخلی در دكوراسيون منزل:

الف- درب پنلی: رايجترين نوع درب كه در خانه امروزی ديده می شوند. معمولا از چوب يا ام دی اف ساخته می شود.

ب- درب فرانسوی: يك قاب حول يك يا چند پنل شفاف دارند و معمولاْ با شيشه يا يك متريال نيمه شفاف تار پر مي شوند. اين پنل ها در سبك ها و اندازه هاي زيادي موجود است و هدف همه آنها انتقال حداكثر نور به فضا است.

ج- درب كشویی: از چوب و شيشه ساخته مي شوند يا با آينه پوشانده مي شوند و بسياري از اين دربها براي كمد ديواري به كار مي روند. اين دربها حداقل فضا را اشغال مي كنند، زيرا فضايي جهت چرخش نياز ندارند.

د- درب پاكتی: در همه جاي خانه به كار مي روند. اين درب به اين دليل رايج شده كه فضا را اشغال نمي كند و برخلاف درب كشويي، درب پاكتي به جاي روي ديوار به داخل ديوار مي لغزند.

پ- درب تاشو: به دو طرف تا مي شوند و معمولاْ براي كمد، اتاق رخت شويي، آبدراخانه و ديگر فضاهاي كوچك كاربرد دارند.

ت- درب هم تراز: بيشتر معاصر است. دربهاي ساده اي كه به دو طرف حركت مي كنند و عموماْ از تخته چندلا يا ام دي اف ساخته مي شوند

ه- درب هلندی: به صورت افقي به دو نيم تقسيم شده اند و اين امكان را فراهم مي كنند كه نيمه ي بالايي باز شود در حالي كه نيمه پاييني هستند.

خ- درب كور: هيچ برش، دستگيره يا لولاي قابل ديدني ندارد، اين درب به طوري طراحي شده كه كاملاٌ با ديوار يكي شوند.

ر- درب انباری: در اصل در انباري ها به كار مي رفتند، اما امروزه به عنوان درب داخلي و خارجي در فضاهاي مسكوني نيز به كار مي روند و براي فضاهايي به سبك صنعتي يا روستيك بسيار عالي است.

سبک درب داخلی در دكوراسيون منزل:

سبك درب مي تواند تفاوت زيادي در منزل شما ايجاد كند. اگر مايل هستيد مي توانيد سبك دربها را تا حدودي با هم تلفيق كنيد اما سعي را در اين داشته باشيد تا از عناصري استفاده كنيد كه بيشتر مشابهند تا يك حس مشترك در كل منزلتان داشته باشيد.

چهارچوب درب داخلی

قاب كردن نادرست درب مي تواند از ارزش يك درب زيبا و گران قيمت بكاهد، استفاده از مصالح ارزان و ميانبرهاي ساخت اغلب مي تواند باعث آسيب رساندن به درب و هزينه هاي بيشتر در دراز مدت باشد و در هنگام قاب كردن درب داخلي دستور العمل ها را به دقت دنبال كنيد يا از كساني كمك بگيريد كه در اين كار خبره هستند. دربها هم به صورت قاب دار و هم به صورت لوح تنها مي تواند خريداري شوند. درب قاب دار با لولا به چهارچوب شان وصل شده اند. اما دربهاي كه فقط شامل لوح درب هستند بايد قاب درب و لولاها را نصب كنيد.

چرخش درب داخلی

در هنگام سفارش ساخت درب مي توانيد چرخش درب را تعيين كنيد كه به راست يا چپ باشد همچنين مشخص كتيد كه لولاها و دستگيرها كجا بايد قرار بگيرند و درب در هنگام باز و بسته شدن به چه سمتی بچرخد. به طور ايده آل چرخش درب هرگز نبايد به سمت راهرو يا سالن باشد.

ميزان عايق بودن درب داخلی نسبت به صدا

درب داخلی دارای رتبه انتقال صدا هستند، كه ميزان افت صدای عبوری از درب را اندازه می گيرد. هر چه اين رتبه بالاتر باشد صدای كمتری از طريق درب انتقال می يابد، اين شاخص بيش از همه به مصالح درب بستگی دارد.


برخی دیگر از دانستنی های درب

درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی
درب ضد حریق دارای وزن تقریبی 120 کیلوگرم می باشد، میزان عرض درب ها با چهارچوب نیز 1200 سانتی می باشد که برای محاسبه بازشو مفید باید ۱۵ سانتی متر از این عدد کم کنیم تا بازشوی مفید بدست آید، چهارچوب درب ضد حریق فلزی به صورت بدون پرواز است و در کنار سنگ و یا دیوار می نشیند
ادامه مطلب
چه درب هایی برای دست شویی و حمام استفاده می شود
درب ای بی اس: برای ساخت درب ضد آب ای بی اس باید از ام دی اف 3میلیمتر خام باشد که با مایع رزین ای بی اس آغشته می شود و در آخر تمام سطح درب ضد آب با ورق 1.2 میلیمتر ای بی اس پوشانده شود.
ادامه مطلب
بهترین انتخاب بین دربهای ضدسرقت چینی ، ایرانی ، ترک کدام است
خریداران بازار ایران معمولا به دلیل تنوع بالایی که در زمینه دربهای ضد سرقت وجود دارد دچار تردید و سر درگمی میشوند. درب های وارداتی در ایران عموما از کشور های چین و ترکیه به صورت پک کامل ویا به صورت جز به جز وارد می شوند. درب های ضدسرقت ایرانی از لحاظ ضاهری برگرفته از طرح های ترک می باشند که چهار چوب فلی ان معمولا در ایران ساخته می شود
ادامه مطلب
مشخصات فنی درب اچ دی اف
HDF مخفف کلمه High Density Fiberboard می باشد که جزء فراورده های چوبی محسوب می شود. اچ دی اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می شود و چگالی آن بالای 800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.
ادامه مطلب
}