موارد استفاده از دربهای ام دي اف

MDF مخفف واژه medium density fiberboard  هست كه جزء فرآورده هاي چوبي محسوب مي شود. رويه درب ام دي اف داراي ضخامت 6 ميلي متر مي باشد و دو طرف درب دو لايه ام دي اف 5 ميل استفاده مي شود و يك روكش با ضخامت 1 ميلي متر بر روي ام دي اف پرس مي شود.

 ام دي اف نوعي تخته فيبر است كه به روش خشك توليد مي شود و پس از توليد مي توان روكش نمود. روكش ملامينه متدوال ترين نوع روكش براي درب ام دي اف مي باشد كه در اين فرآيند كاغذ دكوراتيو آغشته به رزين تحت فشار و حرارت بر روي تخته چسبانده مي شود، دماي اتصال با روكش ام دي اف در حدود صد درجه سانتي گراد مي باشد. درب ام دي اف داراي انواع مختلفي مي باشد كه درب هاي دو قاب و سه قاب از انواع پرفروش اين دربها محسوب مي شود.

ساختار داخلی درب اتاق و درب سرویس ام دي اف کلاف چوبی می باشد که چوب خشک شده است و با اتصالات خاص می توان کلافهای چوبی دربهای ام دي اف را به وجود آورد، خشک بودن و اتصالات خاص چوب های کلاف از هر گونه تابیدگی بر روی دربها جلوگیری می کند. در داخل دربهای ام دي اف نیز می توان از هانی کام و لایه 3 میلی ضربدری استفاده کرد که به دلیل کاهش وزن دربهای داخلی معمولاً از هانیکام استفاده می شود. استاندارد عرض درب های داخلی کمتر از 100 سانتی متر می باشد و برای عرضهای بزرگتر نیز می توان ابعاد سفارشی تولید کرد.

انواع ام دي اف موجود در بازار ايران

1- ام دي اف با روكش پي وي سي

در اين دربها طرح مورد نظر به وسيله سي ان سي روي ام دي اف اجرا مي شود و سپس با استفاده از اين ورقها طرح ام دي اف به مرحله توليد مي رود و پس از ساخت درب، درب ساخته شده را براي وكيوم كردن روكش پي وي سي وارد دستگاه ممبران مي شود و روكش پي وي سي با ضخامت هاي 0.2 يا 0.4 ميلي متر بر روي درب وكيوم مي شود به طوري كه كاملاً در تمام شيارهاي پي وي سي حركت كرده و پس از روكش كردن پي وي سي طرح سي ان سي قابل مشاهده است.

در حال حاضر بيشترين استفاده از ام دي اف روكش پي وي سي در توليد درب ضد سرقت ايراني و ترك مي باشد و براي دربهاي داخلي آپارتمان هم مي توان از اين روكش استفاده نمود.

قابل ذكر است كه در برخي از مدلها به صورت برجسته، تركيب با شيارهاي cnc اجرا مي شود بدين صورت كه برجستگي ها جداگانه طراحي شده و سپس اين قطعات روي درب چسبانده مي شود و در نهايت همانند قبل روكش pvc وكيوم مي شود و اين مدل دربها نياز به رنگ آميزي ندارد و اصطلاحاً خود رنگ است.

2- ام دي اف خام

ورق خام 3 ميلي متر را بدون هيچ روكشي بيشتر براي ساخت درب هاي كمد ديواري استفاده مي كنند و اين دربها نياز به رنگ آميزي دارند و از آنجايي كه اين ورق جهت كاهش هزينه مي باشد، كم هزينه ترين شيوه رنگ آميزي آن استفاده از رنگ هاي ساختماني و اجرا به وسيله غلطك مي باشد.

برخي از توليدكنندگان درب ضد آب ABS روکش های ای بی سی خود را بر روی دربهای 3 میل ام دي اف خام پرس می کنند و استفاده از این درب به عنوان خام برای تولید درب ضد آب ABS توصیه نمی شود.

3- ام دي اف روکش چوب

یک لایه نازک ورق چوب بر روی ام دي اف پرس می شود و این لایه چوب را از گونه های مختلف چوب تهیه می کنند، دربهای ام دي اف ساخته شده با روکش چوب نیاز به رنگ آمیزی دارد. در تولید درب ضد سرقت ایرانی و ترک از ام دی اف با روکش طبیعی چوب استفاده می گردد.

رایجترین ام دي اف روکش چوب در صنعت درب ام دي اف روکش ملچ می باشد که ورق های مسطح آن با ابعاد 220*122 در بازار عرضه می شود، ورق مورد استفاده در درب روکش ملچ با روکش 3 میل را بیشتر برای دربهای داخلی و با روکش 5 و 8 میل  را برای درب وروی استفاده می کنند.

نکته قابل توجه در مورد ام دي اف روکش چوب این است که در گذشته و به طور محدود در حال حاضر روکشهای چوب با ضخامتهای کمتر از یک میلی متر بر روی نئوپان یا ام دي اف پرس می شد و در ساخت مبلمان و درب از آن استفاده می کردند که عمل پرس کردن روکش چوب در کارگاه ها نیز قابل انجام است. در حال حاضر ورق ام دي اف روکش چوب که عمدتاً روکش ملچ نیز می باشند در کارخانه بدین صورت تولید می شود که می توان گفت از خمیر چوب کاغذهایی با رگه های چوب تقریباً منظم تولید و بر روی ام دي اف کشیده می شود.

4- ام دي اف با روکش ملامینه و کاغذی

استفاده از ام دي اف 3 میل کاغذی و ملامینه برای ساخت دربهای کمد دیواری مرسوم است، البته از ام دي اف های 8 و 16 میل هم برای دربهای پارتیشن اداری استفاده می شود که شیوه تولید این دسته از دربها با دربهای معمولی متفاوت است و درب های روکش ملامینه با ضخامت 5 میل باید بر روی اچ دی اف پرس شود اما امکان پرس آن بر روی ام دی اف نیز وجود دارد. هر چند استفاده از این ورقها برای ساخت دربهای اتاقی و یا سرویسی نیز مشکلی ایجاد نمی کتد اما به لحاظ کیفی و هزینه ای جایگزین های مناسبتری نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به درب HPL اشاره کرد.