مشخصات فنی درب اچ دی اف

درب اچ دی اف

HDF  مخفف کلمه High Density Fiberboard می باشد که جزء فراورده های چوبی محسوب می شود. اچ دی اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می شود و چگالی آن بالای 800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

ورق اچ دی اف در پشت و روی تخته های چوبی پرس می شود، در کارخانه های تولید کننده درب، ورق اچ دی اف را به وسیله دستگاه ممبران با PVC نیز روکش می کنند و دربهای با نام درب پی وی سی و یا درب اچ دی اف روکش پی وی سی به بازار عرضه می کنند.

درب اچ دی اف بیشتر برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی استفاده می شود اما به دلیل چگالی ورق اچ دی اف برای درب ورودی ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پیشنهاد می شود در صورت استفاده از ورق مسطح برای درب ورودی دو ورق اچ دی اف 3 میل روی هم پرس شود که انجام این عمل باعث می شود هم استحکام این نوع درب به میزان قابل توجهی بالا رود و هم عمق شیارهای CNC افزایش یابد که به زیبایی کار می افزاید.

درب اچ دی اف مانند بسیاری از دربهای موجود در بازار جز دربهای پرسی می باشد و روش ساخت آن بدین گونه است که ابتدا روکش های اچ دی اف توسط تولیدکنندگان رویه که معمولاً در کشور ترکیه، مالزی، رومانی یا چین هستند آماده سازی و ساخته می شوند و در مرحله بعدی تولیدکنندگان درب این رویه ها را بر روی کلاف چوبی که اکثراً از جنس چوب روسی است پرس می کنند و بعد از مرحله پرس دور لنگه درب اچ دی اف با ابزار نجاری رنده کاری و قابلمه می شوند که بعد از این مرحله درب اچ دی اف توانایی نصب بر روی چهارچوب را دارد. از نظر کمی، کیفی و قیمتی رویه اچ دی اف تولید شده در کشور مالزی و چین در یک سطح قیمت و کشور ترکیه و رومانی در سطح بالاتری نسبت به تولیدات چینی و مالزی قرار دارد.

مشخصات درب اچ دی اف

الف- درب تمام چوبی

این نوع درب کلاً از چوب ساخته شده و هیچ فضای خالی در میان درب وجود ندارد و یا به عبارت دیگر تو پر است.

ب- درب روکشی

برای ساخت این نوع درب ابتدا یک کلاف چوبی مستطیل شکل ﴿مانند یک قاب عکس با توجه به ابعاد درب ساخته می شود و یا ورقهای پیش ساخته ای مانند ورقهای HPL،HDF و یا سایر ورقها با توجه به سفارش مشتری بر رو و پشت کلاف پرس خواهد شد. البته فضای خالی میان درب را با شبکه بندی چوبی یا مقوایی که شباهت بسیاری به لانه زنبور عسل دارد و آن را هانیکام می نامند پر می کنند، استفاده از شبکه بندی ها در فضای خالی بین رویه های درب برای بالابردن مقاومت درب در برابر ضربه و شکنندگی می باشد. لازم به ذکر است می توان از پر کنندهای دیگری مانند پشم سنگ یا یونولیت برای پر کردن فضای خالی بین دربها استفاده نمود که عایق بهتری برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی و انتشار صدا می باشد.

رويه هاي اچ دی اف

1- رویه اچ دی اف به صورت ورق مسطح

اين ورق ها با ضخامت 3 ميلي متر به وفور در بازار ايران يافت مي شود ولي به طور محدود با ضخامت 6 ميلي متر نيز وجود دارد اما جالب كه بدانيد ورق اچ دی اف مورد استفاده در صنعت درب همانطور كه گفته شد فيبر مي باشد كه در حين توليد به وسيله غلطك هاي داغ شيارهايي مشابه طرح چوب بر روي سطح ورق اچ دی اف ايجاد مي شود و در نهايت در برخي از توليدات كارخانه ها يك آستر سفيد بر روي ورق اچ دی اف پاشيده مي شود كه اين حالت بيشتر در ورق هاي 3 ميلي متري ديده مي شود.

ورقهاي مسطح هم به طور ساده مورد استفاده قرار می گیرد و هم اینکه به وسيله دستگاه CNC می توان طرح های متنوعی را بر روی آن ایجاد نمود، اخیراً استفاده از ورق اچ دی اف در صنعت مبلمان منزل و ادارات بسیار مورد توجه قرار گرفته خصوصاً در تولید میزهای جلو مبلی، میز تلویزیون و... و جایگزینی برای نئوپان و ام دی اف های روکش چوب شده است.

ورق اچ دی اف که طرح چوب را بر روی آن ایجاد می کنند دارای مدل های متنوعی نیز است و مدل های که اکثرا در ایران استفاده می شود، مدل دو قاب، چهارقاب و اودسا هستند و با توجه به اینکه درخواست بازار از این مدلها بیشتر است.

2- ورق اچ دی اف قالب گیری شده

در این روش خمیر اچ دی اف را به شکل های متنوعی قالب گیری می کنند و همانند ورقهای مسطح شیارهای مشابه رگه های چوب بر روی آن وجود دارد، این ورقها با ضخامت 3 میلی متر و تقریباً در 8 طرح مختلف در بازار موجود است.

درب اچ دی اف برای چه فضاهایی مناسب است؟

در صورتی که برای تولید درب اچ دی اف از ورقهای اچ دی اف با ضخامت 3 میلی متر استفاده شود با توجه به اینکه نمی تواند فاکتورهای موثر در انتخاب درب ورودی واحدهای مسکونی را برآورده سازد فقط استفاده از اینگونه دربها برای اتاق خواب و درب سرویس بهداشتی و حمام توصیه می شود، ورق اچ دی اف با ضخامت 6 میلی متر و بیشتر را با توجه به ضخامت و فشردگی فیبر اچ دی اف می توان برای تولید دربهای ورودی ساختمان نیز مورد استفاده قرار داد البته برای دربهای ورودی آپارتمان نکاتی باید در تولید درب در نظر گرفته شود که فاکتورهای موثر بر انتخاب یک درب ورودی آپارتمان را پوشش دهد.

نکته مهم در مورد درب اچ دی اف این است که متأسفانه هنگام رنگ آمیزی این نوع درب قسمت زیرین به علت در دید نبودن رنگ نمی شود و در صورت استفاده از درب اچ دی اف برای سرویس بهداشتی چوب زیر درب اچ دی اف آب را به خود جذب کرده و به مرور زمان ورق اچ دی اف را از بین می برد، همچنین عده ای ورق های گالوانیزه را از سمت داخل سرویس بهداشتی در قسمت پایین درب نصب می کنند که این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی نمی شود بلکه تنها پوسیدگی را پنهان می کند و محل مناسبی را برای تخمک گذاری سوسک فراهم می کند.