مشخصات فنی درب اچ دی اف

درب داخلی HDF یکی از پر فروش ترین انواع درب داخلی می باشد که امروزه در محیط داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این درب که مخفف High Density Fiberboard است از فرآورده های چوبی تولید می گردد. این نوع فرآورده از جمله مدل های تخته فیبر محسوب می شود که با استفاده از روش های خاص و به صورت خشک تولید می شود.چگالی چوب HDF تولید شده برای درب داخلی 800 کیلوگرم بر متر مکعب است.


برای تولید ورق های اچ دی اف و نصب آن در قسمت پشت و جلو تخته چوب از دستگاه پرس مخصوصی استفاده می شود. همچنین این درب ها را می توان با روکش PVC تولید کرد که مرحله روکش کردن از PVC استفاده می شود. این روکش به وسیله دستگاه ممبران بر روی درب نصب می گردد و با نام درب پی وی سی به بازار عرضه می شود.


مصارف درب داخلی HDF

از این نوع درب بیشتر در محیط های داخلی ساختمان و به عنوان درب اتاقی HDF  ، درب حمام و دستشویی و... استفاده می شود.همچنین می توان از این نوع چوب برای ساخت درب ورودی استفاده کرد. نکته ای که در این درب برای استفاده در درب ورودی ساختمان وجود دارد استفاده از ورق های اچ دی اف به ضخامت 3 میلی متر در هر طرف درب می باشد که با انجام این کار میزان مقاومت درب بیشتر و مناسب ورودی ساختمان باشد. با انجام این کار درب از نظر زیبایی نیز کیفیت بالاتری پیدا کرده و شیارهای ایجاد شده توسط دستگاه CNC عمیق تر و زیباتر می شوند.


درب داخلی HDF با ضخامت رویه 3 میلی متری قابل استفاده در فضاهای داخلی است اما نوع 6 میلی متری آن را می توان به دلیل بالا بودن فشردگی چوب HDF آن و بالاتر رفتن میزان مقاومت در درب ورودی ساختمان نیز استفاده کرد. نکته مهمی که در این نوع درب ها وجود دارد رنگ آمیزی اصولی آنهاست. چنانچه این درب ها به صورت صحیح رنگ آمیزی نشوند (عموما قسمت زیرین این درب ها به درستی رنگ نمی شود) سبب ایجاد پوسیدگی درب در این ناحیه به خصوص در فضاهایی همچون سرویس های بهداشتی می شود.

درب داخلی HDF


ساخت درب HDF

روش ساخت این نوع درب ها با استفاده از متر پرس می باشد.روکش های مورد نظر پس از تولید در کارخانه رویه و روکش درب آماده اتصال به درب می شوند. چوب پایه این نوع درب ها عموما از نوع چوب روسی بوده و روکش های HDF بر روی آن ها پرس می شوند.پس از انجام این مرحله نوبت به مرحله رنده کاری قسمت های اطراف لنگه درب می شود. حال درب داخلی مورد نظر ما آماده نصب بر روی چهارچوب از پیش کار شده در دیوار می باشد.


کشور تولید کننده روکش HDF

رویه های به کار رفته در درب داخلی HDF در کشورهای مختلفی از جمله چین ، مالزی ،ترکیه ، رومانی و... تولید می شود.با کیفیت ترین روکش های HDF را کشورهای ترکیه و رومانی تولید می کنند که البته نسبت به سایر کشور ها قیمت روکش HDF این کشورها بالاتر است.بنابراین اگر قصد خرید درب داخلی HDF را دارید حتما به کشور سازنده رویه آن پیش از خرید دقت نمایید.


مشخصات کلی درب داخلی HDF

این درب ها در دو نوع روکش دار و بدون روکش قابل تولید هستند. برای تولید درب داخلی HDF بدون روکش از چوب روسی و یا سایر چوب ها استفاده می شود و هیچ فضای خالی در بین درب وجود ندارد که اصطلاحا به این درب ها درب تو پر می گویند.درب داخلی HDF روکش دار نیز دارای فضای خالی میان درب است که به وسیله چوب جهت افزایش مقاومت شبکه بندی می شود که به این کار هانیکام می گویند.همچنین روکش های HDF یا پی وی سی نیز پس از تولید درب بر روی آن ها پرس خواهد شد. برای ایجاد عایق حرارت و صدا می توان در فضای بین درب این مدل از پشم سنگ یا یونولیت استفاده کرد.


انواع روکش های HDF

بر اساس نیاز درب داخلی HDF با دو نوع رویه قابل تولید می باشد که این رویه ها عبارتند از:

• رویه HDF ورق مسطح

• رویه HDF قالب گیری شده

خرید درب داخلی


رویه اچ دی اف به صورت ورق های مسطح که بیشترین میزان تولید در ایران را دارند از ورق هایی به قطر 3 میلی متر ساخته می شود. البته این رویه ها در ضخامت 6 میلی متر هم قابل تولید است که کمتر می توان این مدل را در بازار ایران پیدا کرد. این ورق ها را می توان با استفاده از دستگاه CNC طرح دار نمود و از این روکش می توان در صنایع گوناگون همچون مبلمان و ساخت میز و... استفاده کرد.همچنین به وسیله غلطک های مخصوصی که دارای شیار هستند و به وسیله حرارت بالا طرح را بر روی روکش می اندازند می توان روکش HDF را طرح دار نمود.


روکش HDF قالب گیری شده مدل دیگر از روکش HDF است که از خمیر اچ دی اف و قالب گیری آن تولید می شود. رگه های طرح چوب را می توان با دستگاه های غلطک داغ بر روی این رویه به وجود آورد و طرح های متنوعی به آن داد. این روکش ها دارای ضخامت 3 میلی متری هستند و امروزه در 8 نوع طرح مختلف تولید می شوند.


در پایان اگر قصد خرید درب داخلی ام دی اف و یا اچ دی اف را داشته باشید می توان تنوع و کیفیت را به صورت یکجا از شرکت آرتام سازه ببینید. شرکت آرتام سازه پارسیان یکی از بزرگترین شرکت ها در زمینه تولید درب ضد سرقت و درب داخلی در ایران می باشد.