درب اتوماتیک ضد حریق در اروپا

درب ضد حریق یک درب مقاوم در برابر آتش است و گاهی اوقات به عنوان یک امتیاز با آتش شناخته مي شود که به عنوان یک قسمت غیرفعال از سیستم امنیتی ضد حریق برای جلوگیری از انتشار آتش و دود بین بخش های مختلف ساخته، استفاده و هنگام نياز به خروج اضطراري از ساختمان فعال مي شود.

در کدهای ساختمانی آمریکای شمالی اغلب این درب ها به همراه یک دریچه خروجی آتش و دود هستند که موجب حرکت آتش به قسمت خارجی می شود و از انتشار آن جلوگیری می کند. اغلب این دریچه ها مانند یک دریچه مخصوص زباله است، در اروپا استانداردهای ملی برای درب اتوماتیک ضد حریق هماهنگ شده با استاندارد جدید EN 16034 هستند.  اوایل سپتامبر ۲۰۱۶ یک دستور العمل برای لغو موانع تجاری در اتحادیه اروپا برای این نوع محصولات از طرف CE صادر شد، در انگلستان این قسمت دوم از مقررات ساختمان سازی است که استفاده از درب های ضد حریق جزیی از حداقل الزامات مورد نیاز برای محفاظت در برابر آتش است که باید اجرا شود.

همه درب های ضد حریق باید با اتصالات مقاوم در برابر آتش مناسب مانند ثاب و وسایل دیگر درب نصب شده باشند که آن را به طور کامل در آتش مقاوم کند و با مقررات نیز کاملا تطبیق داشته باشند. درب اتوماتیک ضد حریق ممكنه از شكل ها و تركيبهاي مختلفي درست شده باشد مانند بخش شیشه ای، سنگ گچ (به عنوان گرما گیر)، فولاد، چوب، ورمیکولیت و آلومینیوم

قاب درب باید در برابر آتش و دود کاملاً غیر قابل نفوذ باشد، لوازم درب و نوع ساختاری آن ها باید به گونه ای باشند که آتش را پشت خود نگه دارند و اجازه عبور آتش از خود را ندهند. همه این اعمال و نکات در کنار هم تحت عنوان Doorset شناخته می شود که دارای یک رتبه بندی عددی است. همه ی اجزای تشکیل دهنده ی درب باید دارای برچسب شرکتی باشند بجز لولاهای توپی که شرایط ساختاری ANSI 156.2 و NFPA 80 را رعایت کرده اند و تمام اجزا برای اطمینان از صحت کارایی یکبار طبق استانداردها آزمایش می شوند.

لوازم درب

1- دستگاه های بستن درب اتوماتیک

2- غیر قابل نفوذ در برابر گاز

3- مکانیزم قفل قطعی

4- غیر قابل نفوذ در برابر دود

لبه های درب اتوماتیک ضد حریق باید دارای درجه نفوذ ناپذیری در برابر آتش باشند که تشکیل می شوند از:

الف: نوار حجیم شونده در زمان مقابله با گرما

ب: واشر برای جلوگیری از عبور دود

زمانی که از سیستم حجیم شونده در طراحی درب استفاده می شود، استفاده و نصب درست این سیستم در عملکرد درب و امتیاز بندی مقاومت در برابر آتش بسیار مهم است. این سیستم ها از نظر ترکیب های شیمیایی، حجم گسترش، سرعت انبساط و یا ویژگی های دیگر بسیار متفاوت هستند.

آیین نامه درب ضد حريق اتوماتيك

تمام قطعات تولید شده باید دارای گواهینامه باشند و موظف به رعایت آیین نامه ی صادر شده از AHJ های محلی می باشند. باید توجه کرد که این آیین نامه و قوانین برای هر کشور متفاوت است و در هر کشور باید طبق آیین نامه ی صادره از طرف همان کشور محصولات را تولید و مقاوم سازی کرد.

مثلاً: در استرالیا کد ملی ساخت و ساز حکم می کند که تمام درب های ضد حریق باید به برخی مشخصات قطعی برای مقاومت تجهیز شوند تا برای آن ها گواهینامه تست صادر شود، در انگلستان یک درب ضد حریق باید دارای هر یک از استانداردهای بریتانیا تست مقاومت در برابر آتش BS 476 یا تست BS/EN 1634-1 2000  باشد و نتایج به دست آمده توسط آژانس آزمون ثبت و به صورت یک گزارش شامل جزئیاتی مثل جزئیات ساخت، میزان فشار قابل تحمل و... ارائه می شود.

اشتعال پذیری کم:

درب های ضد حریق لزوماً غیر قابل احتراق نیستند، این یک امر طبیعی است که بخش هایی از درب به دلیل قرار گرفتن طولانی در برابر آتش از بین برود و می تواند طبق استانداردها این درب تا 99 درصد در برابر آتش مقاوم باشد که این مطابق با رتبه مقاومت در برابر آتش است. هدف کلی یک درب ضد حریق با رتبه مقاومت در برابر آتش کم جلوگیری موقتی از انتشار آتش تا رسیدن آتش نشان ها، خرید زمان بیشتر برای خروج افراد از ساختمان و یا کمک به عملکرد بهتر آتش نشانی خودکار یا دستی است.

مشکلات درب اتوماتیک ضد حریق:

اين دربها گاهی اوقات طوری ساخته مي شوند که نمی توانند محدودیت های در نظر گرفته شده برای آن ها را نادیده بگیرند و بعضی از نیازمندی ها را پشتیبانی کنند. مثلاً گاهی ممکن است درب به طور کامل بسته نشده باشد، یا در نزدیکی درب فرشی قرار داشته باشد و... که در این صورت درب نمی تواند از انتشار آتش جلوگیری کند و آتش به مسیر خود ادامه خواهد داد يا در قسمت پایینی درب های ضد حریق یک فضای خالی وجود دارد تا بتواند یک جریان هوا ایجاد کند.

عملیات عادی

اکثر درب اتوماتیک ضد حریق به گونه ای طراحی شده اند که همیشه بسته بمانند و بعضی از دربها نیز طراحي شده تا در زمان های عادی باز بمانند و در زمان آتش سوزی به صورت خودکار بسته شوند، در هرکدام از این دو نوع درب هیچ چیزی نباید باعث ایجاد اختلال در عملیات درب شود. نوار حجیم شونده و عایق دود بودن درب باید به طور معمول بررسی شوند و از محکم و عایق بودن درب اطمینان پیدا کرد.

برخی از درب های ضد حریق توسط یک آهنربای الکترو مغناطیسی باز نگه داشته می شود که می تواند به یک سیستم اعلام حریق متصل شده باشد و زمانی که برق قطع شود و یا اعلام حریق فعال شده باشد، نگه دارنده الکترو مغناطیسی غیرفعال می شود.

درب اتوماتیک ضد حریق قبل از رتبه بندی یکبار آزمایش ASTM E119 برای مقاومت در برابر آتش را پشت سر می گذارند، آن ها در دمای تعیین شده ای به مدت ۲۰ ، ۳۰ ، ۴۵ و ۹۰ دقیقه قرار می گیرند و بعد به آنها رتبه های مقاومتی داده می شود و این عمل در آزمایشگاهای ملی مخصوص به رسمیت شناخته شده انجام می گیرد و تنها زمانی که در تولید درب های اتوماتیک ضد حریق تمام نکات امنیتی رعایت شود برای آن درب گواهینامه صادر می شود مثلاً در صورت داشتن یک عیب در شیشه درب ممکن است آتش شروع به انتشار کند.

نصب و راه اندازی

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام نصب درب اتوماتیک ضد حریق باید در نظر گرقته شود این است که درب باید به صورت صاف و مستحکم نصب شود، کناره های درب نباید هیچگونه شکافی داشته باشد و این شکاف ها باید به طو کامل و مطمئن عایق حرارتی و ضد حریق شوند.

نوع و چگونگی عملکرد درب اتوماتیک ضد حریق

درب اتوماتیک ضد حریق مناسب جهت ممانعت از گسترش آتش در فضای باز هستند و همچون دیوار ضد حریق واکنش نشان می دهند. این درب ها در مواقع اضطراری سبب ایجاد ایمنی شده و به خوبی در مقابل آتش و دود مقاومت نشان می دهند و باید قابلیتی به نام بسته شدن خودکار را دارا باشند. این نوع درب باید به صورت دستی با یک اهرم یا به شکل اتوماتیک پس از اعلام اخطار، فعالیت زنگ خطر و همچنین به صورت مستقیم به دست سیستم مدیریتی ساختمان توانایی بسته شدن داشته باشند. فردی که از آتش فرار می کند باید همیشه بتواند درب های اتوماتیک را به شکل دستی باز کرده و پس از عبور از آن درب اتوماتیک باید به شکل خودکار بسته شود.

استفاده از درب اتوماتیک ضد حریق در عرصه ملی در حال تبدیل شدن به قانون است و حتی تسهیلات ضد حریق در ساختمان ها همانند درب اتوماتیک ضد حریق به صورت وسیع مورد تقاضا هستند. اين نوع درب باید در مقابل درجه حرارت زیاد مقاوم باشند بنابراین خیلی سنگین بوده و در حالت دستی نمی توان آنها را بست، پس در شرایط معمولی اکثراً باز هستند.

ترکیب مواد در درب اتوماتیک ضد حریق: شیشه های نسوز که در قسمت های خارجی و داخلی درب، چوب، آهن، آلومینیوم سنگ گچ بعنوان جاذب گرما، پرلیت، سنگ گچ به عنوان جذب کننده گرما، ورمیکولیت (کانی طبیعی پیلو سیلیکاتی پایه آبی)، سنگ پشم، سنگ سرامیک

چگونگی ارزیابی درب اتوماتیک ضد حریق

چهارچوب دربها و لت های بازشونده می بایست آزمایش های مورد نیاز استانداردهای NFPA80 ، ANSI 156.2 IS3614  را برای تأییدات لازم پشت سر بگذارند. علاوه بر به کارگیری موارد بالا در درب اتوماتیک ضد حریق و دود از نوار دودبند با انعطاف زیاد و برش آسان در اندازه های مختلف استفاده شده که از همه گیر شدن دود حاصل از آتش سوزی در محیط های امن بالاخص راه پله های فرار از خطر ممانعت به عمل می آورد.

در درب اتوماتیک ضد حریق ترکیب شیمیایی بکار رفته در نوارهای دودبند بر اساس مواد سیلیکونی و پلیمیری است که در حضور حرارت منبسط شده و طی عملیات پوشش کامل درزهای جانبی از انتقال دود که یکی از عوامل بسیار خطرناک صدمه دیدن افراد در آتش سوزی است جلوگیری می کند. نوارهای دودبند به کار رفته در اين نوع درب در مقابل حرارت و آتش هیچ نوع ماده سمی از خود در فضای پیرامون انتشار نمی دهد و این نوارها استانداردهایی عبارت از ASIS 30 Part4 و ASIQ05 Part1 را دارا می باشند.