يراق و انواع درب ضد حريق

فقط دربهایی می‌توانند به عنوان درب ضد حریق برای محافظت بازشوها مورد استفاده قرار گیرند که عین نمونه کامل آنها آزمایش شده و درجه محافظت آنها مطابق با یکی از استانداردهای معتبر آزمون مقاومت در برابر آتش تعیین شده باشد.

آهن نرم در درب های ضد حریق

این نوع آهن که در آن 2 درصد کربن وجود دارد در زمان های قدیم برای وسایل و قسمتهایی که باید کشش زیادی را تحمل می کردند به کار می رفته است. این نوع آهن ها که در دربهای ضد حریق به کار می روند انعطاف پذیر بوده و به علت دمای ذوب بالا مقاومت خوبی در برابر آتش دارند و جوشکاری و ریخته گری با آن امکان پذیر نیست.

انواع درب ضد حريق

1- درب ضد حریق چوبی: این نوع از درب ها از چوب ساخته می شود قیمت این نوع از درب ها از مدلی شیشه ای پایین تر می باشد در ساخت این درب از چوب های مخصوص با لایه های گچ نسوز و پشم سنگ استفاده می شود، زیبایی و تنوع رنگی در این محصول زیاد می باشد و به دلیل سهولت ساخت در ابعاد مختلف و همچنین نصب در چهارچوب درب های چوبی معمولی مورد استفاده بسیاری از سازندگان می باشد

2- درب ضد حريق شیشه ای: استفاده از شیشه در این نوع از درب ضد حریق به عنوان ماده اصلی می تواند تا حد زیادی به زیبایی، مقاومت وکمک کننده باشد، درب ضد حريق شیشه ای نیز همانند درب ضد حریق چوبی برای ساخت آن در کنار شیشه از یک سری متریال دیگر مانند پشم شیشه، فولاد و لایه های دیگر استفاده می شود و  به صورت استاندارد برای مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری که به شکل آپارتمان در چند طبقه و چند واحدی ساخته می شود و در هر طبقه برای مواقع اضطراری درب مخصوص به سمت پله فرار و یا محیط امن طراحی و نصب می گردد.

3-  درب ضد حریق فلزی: از فلزاتی مانند فولاد برای ساخت این نوع درب استفاده می شود و چهارچوب از جنس فولاد و روکش از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره ای می باشد، داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا 2 ساعت در دمای 1200 درجه سانتیگراد مقاوم است و اطراف درب با  لاستیک درزگیر نسوز پوشانیده شده است

یراق آلات درب ضد حریق

بسته به نوع مدل درب ضد حریق یراق آلات آن نیز متفاوت می باشد، معمولاً دو نوع درب ضد حریق در بازار موجود می باشد اما لولا و قفل درب ضد حریق در بازار به صورت وارداتی و داخلی وجود دارد که نوع داخلی یراق آلات درب ضد حریق به قیمت مناسبتر از نوع وارداتی است، این نوع از یراق آلات در داخل ایران ساخته می شود و شاید از لحاظ کیفیت به محصولات خارجی نرسد ولی دارای کیفیت خوبی می باشند اما در مدل یراق آلات درب ضد حریق خارجی یا اروپایی که معمولاً از ترکیه وارد کشور می شود قطعاً قیمت بالاتر می باشد همچنین در کنار این قیمت کیفیت نیز بالاتر می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند از یراق آلات ترک برای درب های خود استفاده نمایند.

قفل درب ضد حریق:

شرکت سهند درب سلماس  ضمن رعایت استانداردهای ایمنی لازم در تولید قفل های آنتی پنتیک تلاش نموده هزینه های تمام شده درب های ضد حریق را به حد قابل ملاحظه ای برای مصرف کننده کاهش دهد. این قفل ها تمام الزامات برای عملکرد سریع باز شدن از داخل را برآورده ساخته و برای کلیه دربهای تک لولا و دو لولا مناسب می باشند.

لولا درب ضد حریق:

لولاها از جنس فولاد ضد حریق با ابعاد متناسب با نوع درب و تعداد مورد نیاز، طراحی می شوند که توانایی مقاومت در برابر وزن دربها را به راحتی داشته باشند. این لولاها با وجود بلبرینگ و پیچ تنظیم قابلیت رگلاژ در ارتفاع را دارا می باشند.