ویژگی امنیتی يك درب ضد سرقت

دربهای ضد سرقت دارای امنیت بسیار بیشتری نسبت به دربهای چوبی معمولی است و این امنیت بیشتر به ساختار یک درب ضد سرقت بر می گردد. در هنگام ساخت درب ضد سرقت از چهارچوب های فولادی استفاده می شود که توسط دستگاه های ویژه فرم دهی شده است و این چهارچوب مانند یک بدنه عمل می کند که سایر بخش های درب ضد سرقت بر روی آن سوار خواهد شد.

هر درب فولادی به شما امنیت و دوامی را که می خواهید، نمی دهد. اگر می خواهید یک درب فولادی داشته باشید که شما را در هر شرایطی محافظت کرده، امنیت بالایی را فراهم نموده و برای سال های طولانی استفاده شود، باید به نکاتی توجه کنید: شما تنها یک یا دو بار در طول عمر خود نیازمند خرید درب فولادی هستید، بنابراین نیاز به انجام یک تحقیق جدی برای خرید یک درب فولادی که باعث می شود احساس کنید برای سال های طولانی امن است، ضروری به نظر می رسد.

هر درب فولادی، یک درب فولاد واقعی نیست اگر می خواهید احساس اطمینان از داشتن یک درب فولاد واقعی را تجربه کنید، امنیت درب فولاد شما هنگام خرید باید تست و تایید شده توسط سازمان های مستقل باشد. بهتر است برندی را انتخاب نمائيد که دارای گواهی ضد سرقت اتحادیه اروپا باشد و در میان مارک های که گواهی اتحادیه اروپا را ندارند، بسیار مهم است حداقل یک نام تجاری با گواهی TSE انتخاب کنید و درب های فلزی که دارای گواهی سرقت مقاومت اتحادیه اروپا به عنوان کلاس 1،2، 3، 4، 5 و6 طبقه ­بندی شده ­اند. کلاس 1 ساده ترین و کلاس 6  سخت ترین درب ضد سرقت كه باز مي شود.

درب های ضد سرقت خود را از شرکت های تولید کننده که برای مدت طولانی در این کسب و کار بوده اند و یا از نمایندگی های مجاز آن ها مثل آتار درب سلماس، شهرهاي تهران، مشهد، نيشابور، سمنان و... تهیه کنید، مطمئن شوید که درب خانه خود را از یک شرکت با سرویس کامل و بدون مشکل پس از فروش خریداری می کنید.

انواع درب های امنیتی ضد سرقت

درب های ضد سرقت آپارتمانی، ویلایی و لابی از انواع مختلف درب های ضد سرقت هستند که بیشتر از جنس فولاد و آلومینیوم یا از جنس چوب و فایبر گلاس ساخته می شوند.

اولین چیزی که باید در هنگام طراحی یک سیستم درب امنیتی در نظر گرفت استحکام درب است، درب های ضد سرقت ساخته شده از چوب یا فلز بهترین نوع اين درب ها محسوب می شوند. درب های ساخته شده با تخته سه لا یا مواد کامپوزیتی امنیت زیادی ندارند و ممکن است به راحتی شکسته شوند.

در صورتی که قفلی که بر روی درب فلزی استفاده می شود در حال ارتقا باشد، قفل بر روی هم باید قویتر شود. به عنوان مثال یک ساختمان که یک پایه قوی ندارد ممکن است فقط با یک زلزله کوچک سقوط کند، پایه یک درب فولادی جایی است که در آن قفل نشسته است و درب های فلزی که یک قفل تحصن قوی ندارند به راحتی باز مي شوند حتی اگر یک قفل بسیار قوی استفاده شده است.

تصور نکنید هر درب فولاد امن است، شما باید به دنبال درب فولاد با امنیت بالا باشید و لولا درب فولاد باید قابل تنظیم باشد، این نوع درب ها را می توان به راحتی و با توجه به انعطاف ساختمانی که درب در آن مستقر شده است تنظیم کرد و لولاهای جوش این توانایی را ندارند

کیفیت بسته شدن درب فولاد، کیفیت واقعی آن را نشان می دهد. یک درب فولاد که لازم است برای سالها مورد استفاده قرار گیرد باید به راحتی و بی سر و صدا با کمی فشار از انگشتان دست بسته شود. کیفیت سیستم قفل این راحتی را فراهم می کند تا شما احساس راحتی و امنیت کنید. به دنبال سیستم دو قفله در درب فولاد خود باشید، این نوع از درب های فلزی نه تنها شما را از سرقت محافظت می کند، بلکه از سرما، گرما، سر و صدا، گرد و غبار و حشرات موذي نیز جلوگیری می کنند.

درب های فلزی باید با پر کردن بتن نصب شوند، هزینه پر کردن بتن گرانتر از پر کردن پلی اورتان است اما امنیت بهتری ارائه می دهد و در نتیجه مانع از خم شدن قاب درب های فلزی است.

فراموش نکنید که یک در فولادی خوب نه تنها امنیت شما را فراهم می کند بلکه نشانگر ارزش و پرستیژ شما نیز هست، درست است که زیبایی مانند امنیت مهم است و نخستین چیزی که از خانه در وهله اول دیده می شود درب آن است.

کارشناسان درب ضد سرقت فولادی را به عنوان بهترین نوع درب امنیتی معرفی کرده اند، این درب ها می توانند با یک پوشش فیبر چوب پوشیده شوند و می توان از انواع مکانیسم قفل های با دوام برای آن ها استفاده کرد.

برای یک ساختمان مسکونی می توان از درب های ضد سرقت فایبرگلاس و یا فولادی استفاده کرد اما برای فروشگاه های بزرگ که امنیت در آن ها اهمیت بیشتری دارد می توان از درب های فولادی یا فرفوژه استفاده کرد.

آلومینیوم و شیشه راحت ترین مواد برای استفاده درب بیرونی هستند، آن ها تحت تاثیر باران خوردگی و نور خورشید قرار نمی گیرند، ماندگاری طولانی مدت دارند و به خانه اعتبار می دهند.

بخش های امنیتی یک درب ضد سرقت

1- ورق فولادی درب ضد سرقت: در دو طرف یک درب ضد سرقت از ورق های فولادی استفاده می شود، این ورقه های فولاد باعث افزایش ایمنی درب و مقاومت آن در برابر ضرباتی است که امکان دارد توسط سارقان در موارد خاص اعمال شود. صرف استفاده از یک ورق فولادی در ساخت درب ضد سرقت نمی تواند دلیل بر ایمنی آن باشد چون که این ورق فولادی باید دارای ویژگی های خاص باشد تا بتواند آن کارایی لازم را برای ما داشته باشد. ضخامت ورقه فولادی بسیار مهم است هر چقدر که ضخامت ورق فولادی استفاده شده در ساخت درب ضد سرقت بیشتر باشد از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. در دربهای ضد سرقت چینی و بی کیفیت از ورق های فولاد نازک و آلیاژهای ضعیف استفاده می شود تا بتوانند قیمت تمام شده را پایین بیاورند، پس حتماُ در هنگام خرید یک درب ضد سرقت تنها به زیبایی ظاهری بسنده نکنید زيرا که دلیل اصلی خرید شما امنیت درب است و هر چه وزن یک درب ضد سرقت بیشتر باشد آن درب از قیمت بالاتر و امنیت بیشتری برخوردار است، یکی از دلایل این وزن زیاد استفاده از ورق های فولادی ضخیم است که در ساختار این دربهاي ضد سرقت استفاده شده است .

2- قفل و یراق آلات درب ضد سرقت: یک درب ضد سرقت استاندارد باید از قفل و دستگیره مناسبی بهره برده باشد، اگر بر روی درب ضد سرقت قفلی معمولی نصب شود دیگر خاصیت ضد سرقتی نخواهد داشت و یک سارق به راحتی با باز کردن قفل وارد منزل می شود و ورق فولاد و لولای ضد برش دیگر کاربردی نخواهد داشت. قفل های به کار رفته باید به صورت چند زبانه باشد که با هر بار گردش کلید در قفل زبانه های قفل در در داخل چهارچوب وارد شود و هر چقدر که تعداد این زبانه ها بیشتر باشد امنیت درب ضد سرقت بیشتر است و باید در نظر داشت صرف قراردادن یک درب ضد سرقت برای یک واحد ایمنی نمی تواند آن واحد را از هر نظر ایمن نماید، چرا که باید علاوه بر درب های ورودی پنجره های ساختمان که یکی دیگر از راه های ورود سارقان حرفه ای است مقاوم سازی شود. فرض کنید شما جهت امنیت یک واحد مسکونی بهترین درب ضد سرقت موجود در بازار را سفارش دادید و نصب کردید اما در هنگامی که از منزل خارجی می شوید پنجره ساختمان را باز بگذارید (علل خصوص اگر واحد شما در طبقه اول یا دوم باشد). در این صورت یک سارق برای سرقت از واحد شما نیازی به ورود از طریق درب را ندارد و راه ساده تر که همان پنجره است را انتخاب می نماید، پس اینگونه می توان نتیجه گیری نمود که باید نکات ایمنی را مخصوصاً در زمان مسافرت های طولانی مدت رعایت کرد.