انواع رویه و روكش درب ضد سرقت

رويه درب ضد سرقت

در ایران معمولاً رویه های متفاوت و متنوعی بر روی درب های ضد سرقت نصب می شود این در حالی است که مشتریان اغلب به این تنوع توجه زیادی ندارند و این به خاطر عدم اطلاعات دقیق در مورد درب ضد سرقت می باشد.

انواع رویه های درب ضد سرقت

 1- رویه برجسته لوکس

این نوع رویه ها از ام دی اف 8 یا ۱۰ میلی متر با رویه چوب راش یا گردو و اضافه کردن و چسباندن پروفیل های روکش شده درست می گردد، سپس رویه درب با رنگ پلی اورتان و یا پلی استر رنگ آمیزی می گردد و معمولاً در دربهای ضد سرقت ترک رویه سمت داخل از نوع برجسته انتخاب می گردد و طرح رویه درب سمت داخل ساختمان از نوع سی ان سی انتخاب می گردد.

رویه های برجسته لوکس بدلیل برجستگی زیاد و طرحهای کلاسیک برای معماری ساختمانهای با طرح کلاسیک مناسب است و دارای قیمت بالاتری نیز می باشد.

۲-رویه برجسته اکونومی

ابتدا ام دی اف با روکش راش یا گردو روکش شده سپس قطعاتی از ام دی اف با طرحهای مختلف که با دستگاه سی ان سی طرح داده شده روی ام دی اف اصلی چسبانده می شود، رویه درب ضد سرقت با رنگ پلی اورتان یا پلی استر نقاشی می گردد، ضخامت ام دی اف رویه درب در این حالت معمولاً ۸ میلی متر است و طرح رویه درب سمت داخل ساختمان از نوع سی ان سی انتخاب می گردد.

۳- رویه درب ضد سرقت سی ان سی CNC

روکش چوب درب ضد سرقت سی ان سی ابتدا ام دی اف ۸ میلی متر با روکش راش یا گردو روکش شده سپس در دستگاه سی ان سی طرحهای مختلف روی آن حکاکی می شود، سپس رویه درب باریک پلی اورتان یا پلی استر نقاشی می گردد و معمولاً طرح رویه درب سمت داخل ساختمان از نوع سی ان سی انتخاب می گردد.

رویه های درب ضد سرقت سی ان سی برای پروژهای متوسط و طرحهای مدرن معماری پیشنهاد می گردد.

۴-رویه دربهای ضد سرقت نوع پی وی سی PVC

در این حالت ابتدا ام دی اف 8 میلی متری خام در دستگاه سی ان سی قرارگرفته و انواع طرحهای سی ان سی روی آن حکاکی می گردد، سپس ام دی اف را در دستگاه ممبران پی وی سی که معمولاً دارای طرح چوب است پرس می گردد.

۵-رویه های درب ضد سرقت نوع ملامین

ام دی اف این نوع رویه ها معمولاً دارای ضخامت 5 یا ۸ میلی متر بوده که یک ورق نازک ملامین روی آن پرس می گردد و روی داخل شیارها باریک با رنگ شاپن پوشیده می شود.

مقایسه انواع رویه های درب ضد سرقت

در مقایسه ۵ نوع رویه ذکر شده فوق باید اذعان نمود که زیبایی رویه های فوق کاملاً سلیقه ای بوده و ممکن است هر کدام آنها از نظر گروهی از افراد زیباتر بنظر بیاید ولی هر کدام از این رویه ها از نظر فنی دارای معایب و مزایای زیر است:

الف- در صورتی که بودجه پروژه برای درب ضد سرقت برجسته لوکس کافی نباشد، درب ضد سرقت برجسته اکونومی پیشنهاد می گردد.

ب- رویه برجسته لوکس، اکونومی و سی ان سی به دلیل روکش چوب قابلیت رنگ شدن مجدد را دارند و چنانچه آسیبی به رویه درب ضد سرقت وارد شود می توان دوباره رنگ آمیزی نمود.

ج-رویه درب ضد سرقت پی وی سی و ملامین به دلیل داشتن رویه صنعتی امکان رنگ آمیزی مجدد را ندارد و چنانچه آسیبی به رویه درب ضد سرقت وارد آید می بایستی رویه کلاً تعویض گردد، همچنین رویه درب ضد سرقت پی وی سی برای مناطق با دمای زیاد مانند جنوب کشور پیشنهاد نمی شود زیرا که امکان جدا شدن پی وی سی از ام دی اف در درجه حرارت بالا وجود دارد.

انواع روکش های درب ضد سرقت

1- روکش راش طبیعی

بی شک یکی از معروف ترین روکش های موجود در بازار ایران می باشد و از چوب های درخت راش مرغوب تهیه که به دلیل استفاده از رگه های زنده درخت در این روکش جذابیت آن دو برابر می شود.

2- روکش گردو طبیعی

معمولاً از رگه های بیشتری نسبت به روکش راش برخوردار است و همین امر سبب توجه بیشتر خریداران به این نوع روکش می باشد.

3- روکش لمینت

این نوع از روکش ها از چوب های فراوری شده و ساخته می شود، ولی این بدان معنا نیست که حتماً از خود چوب در ساخت آن استفاده شود و از این روکش ها برای ساخت روکش، کفپوش و دیوارپوش نیز استفاده می کنند. از مزایای استفاده از این نوع روکش میتوان به مقاومت بالای آن در برابر اشعه مضر خورشید و شباهت بسیار زیاد به چوب طبیعی اشاره کرد.

4- روکش هایگلاس

روکش های ام دی اف انواع مختلفی دارند که روکش هایگلاس یکی از این نوع روکش ها می باشد که جنس آن از پلگسی گلاس می باشد و از مزایای استفاده از این نوع روکش می توان به سبکتر و مقاومتر بودن نسبت به شیشه نام برد.

5- روکش پرینت

این نوع روکش به صورت چاپ شده بر روی ام دی اف به فروش می رسد که به صورت طبیعی جلوه نمی کند و ظاهر روکش های طبیعی را نخواهد داشت.

6- روکش هات پرس

 یکی از ضعیف ترین روکش ها که به ندرت در تولید درب ضد سرقت از آن استفاده می شود و از این نوع روکش در گذشته برای درب های معمولی استفاده می شد و جزء ارزان قیمت ترین روکش های موجو در بازار می باشد.

شرکت سهند درب سلماس و آتار درب سلماس به عنوان نماينده درب‌های ضد سرقت در ياسوج، زاهدان و زابل و دیگر شهرستانها آماده خدمت‌رسانی به مشتریان گرامی در اين زمینه  می باشد.