روکش های درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت دارای رنگ ها ، طرح ها و مدل های مختلفی می باشند که با استفاده از روکش های مختلفی که بر روی آن ها استفاده می شود در مکان های مختلف و انواع سلیقه ها قابل استفاده می باشد. ما در این مقاله قصد داریم انواع روکش درب ضد سرقت را به شما معرفی نماییم.


1. روکش چوب راش طبیعی

یکی از بهترین و پر طرفدارترین روکش های بکار رفته در انواع درب ها و در بازار کشورمان روکش چوب راش طبیعی می باشد. رگه های طبیعی موجود در این چوب زیبایی دو چندانی به درب خواهد داد و در درب ضد سرقت از مرغوب ترین چوب های راش موجود در کشور استفاده می شود.


2. روکش چوب گردو طبیعی

چوب گردو به گونه ای است که رگه های آن بیشتر از چوب راش می باشد و به همین دلیل مشتریان خاص خود را دارد. علاوه بر این یکی از مزایای چوب گردو مقاومت بالای آن و خود رنگ بودن آن است که تمامی این دلایل سبب شده است که طرفداران روکش گردو طبیعی بیشتر باشد.


3. روکش پی وی سی

همانطور که می دانید پی وی سی از مواد پلاستیکی تهیه می شود که می توان در اندازه ها و ابعاد مختلف آن را تهیه نمود. تنوع رنگی و طرحی این روکش بسیار زیاد است به طوری که می توان طرح های برجسته ، براق ، صاف ، طرح رگه های چوب و... را بر روی آن ایجاد نمود. عموما ضخامت های این روکش درب در حدود 0.2 الی 3 میلی متر می باشد.


علاوه بر این با توجه به جنس پی وی سی این روکش دارای انعطاف پذیری بالایی بوده که این موضوع سبب می شود اجرای طرح ها و اشکال ریز و ظریف بر روی آن قابل انجام شود. مزیت دیگر روکش PVC درب ضد سرقت مقاومت بالایی است که در برابر رطوبت دارد ولی نکته منفی آن در مقاومت پایین در برابر حرارت و یا سایش و مواد شیمیایی می باشد.


4. روکش هایگلاس

نوعی از روکش MDF می باشد.روکش های هایگلاس از جنس پلگسی گلاس هستند. پلگسی گلاس ها از شیشه های معمولی سبک تر و دارای مقاومت بیشتری می باشند که این موضوع سبب برتری جنس هایگلاس نسبت به شیشه می باشد. عموما در یک سمت این روکش هابا استفاده از یک لایه سلفون پوشانده و طرف دیگر آن سفید از جنس ملامینه یا کاغذ است. هنگام خرید روکش هایگلاس می بایست دقت به مرغوبیت آن نمود. دلیل این امر این است که چنانچه روش UV کار شده بر روی آن مناسب نباشد سبب لب پر شدن روکش در هنگام برش خواهد شد.


مهم ترین برتری این روکش ها در درخشنده بودن آن ها است که به دلیل این خاصیت هر فردی را مجذوب خود می نماید.


5. روکش لمینت

یکی دیگر از روکش های درب ضد سرقت ، روکش لمینت می باشد که شباهت زیادی به چوب طبیعی و از چوب فشرده یا فراوری شده (مصنوعی) ساخته می شوند. از مزایای این نوع از روکش درب ضد سرقت می توان به مقاوم بودن آن ها در برابر عواملی مانند نور خورشید و سا رطوبت و ... اشاره نمود.

روکش درب ضد سرقت


6. روکش پرینت

یکی دیگر از انواع روکش MDF ، روکش پرینت نام دارد که می توان طرح هایی نظیر چوب را بر روی MDF چاپ نمود.


7. روکش فلزی

یکی از کاربردی ترین روکش ها در تولید درب ضد سرقت روکش های فلزی می باشند. این روکش ها می تواند مقاومت درب ضد سرقت را افزایش دهند. هزینه روکش فلزی در درب ضد سرقت عموما بالاتر از سایر روکش ها می باشد.در درب ضد حریق می توان از این نوع روکش نیز استفاده نمود.


8. روکش ملامینه

در این نوع روکش ها از ورقه های MDF با ضخامت هایی بین 5 تا 8 میلی متر استفاده می شود و سپس ورق های بسیار نازکی از ملامینه روی آن ها پرش داده خواهد شد. با توجه به تولید درب ضد سرقت با روکش ملامینه به صورت صنعتی ، در صورت هرگونه آسیب رسیدن به آن می بایست روکش درب به طور کامل تعویض شود و امکان تعمیر روکش وجود نخواهد داشت.


9. روکش هات پرس

یکی از مقرون به صرفه ترین روکش های بازار روکش هات پرس می باشد. هزینه درب ضد سرقت با روکش هات پرس پایین بوده اما به همان اندازه نیز کیفیت پایینی دارند. این روکش های معمولا به دلیل ارزانی در درب داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.


10. روکش سی ان سی (CNC) 

روکش درب ضد سرقت سی ان سی شامل ورقه های MDF به قطر 8 میل می باشد که با استفاده از روکش چوب طبیعی تولید می شوند. بر روی روکش چوب پوشانده شده از رنگ پلی استر و یا روکش PVC استفاده می نمایند. سپس با استفاده از دستگاه های برش CNC می توان طرح های مختلفی را بر روی چوب ایجاد نمود.


11. روکش برجسته

یکی دیگر از روکش های درب ضد سرقت روکش برجسته می باشد که از جنس چوب راش و یا چوب گردو تولید می شوند . تفاوت این نوع روکش ها با روکش های چوبی در این است که ضخامت کمتری نسبت به آن ها داشته ( در حدود 8 میلی متر) ، همچنین انواح رگه ها و برجستگی های چوب در این نوع روکش کمتر بوده و همین موضوع دلیل ارزانی این روکش نسبت به روکش چوب طبیعی می باشد. این روکش ها به روکش برجسته اکونومی معروف می باشند و می توان سطح آن ها را رنگ نمود.