info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

تاریخچه درب

تاریخچه درب:

کهن ترین مدارک و نمونه‌ های در و پنجره در معماری ایران را می‌توان در نقش قلعه‌ های مادی در آثار دوره شاروقین یافت که اغلب آنها از چوب ساخته و روی آنها آهن کوب شده و از روزگاران کهن معماران ایرانی تلاش می‌کردند که درگاه‌ ها را به صورت مستطیل ساده درآورند، تا باز و بسته شدن درب را آسان نماید، به همین جهت میان در و روزن بالای آن کلاف چوبی می‌نهادند که علاوه بر استوار کردن بنا نقش چپیله یا به اصطلاح امروز نعل درگاه را بازی می‌کرده و جای در به صورت درگاهی چهارگوش و ساده در می‌آمده است. در معماری پارسی سردرب گا‌هاً با یک پاره سنگ یکپارچه پوشیده می ‌شد و در سبک پارتی هم در زیر چپیله نالی روی درگاه‌ ها کالغپر و شاخک چهارچوب جای می‌گرفته. در بناهای عهد اسلام ایران هم هر جا در و دروازه دیده می‌شود با کلاف چوبی به صورت ساده مستطیل درآمده، کهن‌ترین دربی که از آغاز اسلام به جای مانده درب دروازه مهریز یزد بود.

تعریف درب:

در به تخته‌های چوبی یا فلزی مستطیل ‌شکلی گفته می‌شود حدوداً به اندازه قامت انسان که در بازه دیوار ساختمان‌ ها تعبیه می‌ شود تا رفت‌ و آمد به درون و بیرون ساختمان از طریق آن میسر شود. واژه درب که اخیراً در زبان پارسی رایج گردیده عربی و از کلمه دروازه پارسی گرفته شده است و به همان معنای دروازه در عربی به کار می‌رود و استفاده آن به معنای در، در زبان پارسی کاملاً اشتباه می‌باشد و متأسفانه به علت جهل برخی از زبان شناسان پارسی در دوران اخیر در زبان پارسی رایج گردیده است. 
دربها معمولاً به‌ وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند و در حقیقت به ساختاری گفته می شود که از صفحات چوبی و یا فلزی که از ارتفاع متوسط افرادی که از آن عبور می کنند بلندتر باشد و جایگاهی که دو اتاق یا دو فضا را با یکدیگر متفاوت می کند. درب می تواند به عنوان حریم باشد یعنی برای جدا کردن و احترام دادن به مکان و فضایی طراحی شود و یا اینکه فقط جایگاهی باشد برای عبور و مرور افراد.

از دلایلی اصلی که باعث ساخت درب توسط انسان ها شد می توان به دلایلی همچون جلوگیری از ورود هوای گرم یا سرد و از طرف دیگر در امان ماندن انسان ها از حیوانات و حشرات موذی اشاره کرد. در زمان های قدیم ساختار درب با چیزی که امروزه می بینیم متفاوت بوده است. امروزه وجود درب بیشتر برای بحث حریم خصوصی مطرح است و در شهرها دیگر خبری از حیوانات موذی نیست و یا حتی دمای خانه و لابی و قسمت های بیرونی واحد آپارتمانی با همدیگر هم دما می باشند و دیگر بحث ورود هوای سرد مطرح نمی باشد.

امروزه انسان ها دوست دارند در فضایی زندگی کنند که از نظر روحی احساس امنیت داشته باشند و نصب درب یکی از راه های بسیار مهم می باشد. در سری های جدید درب مشاهده می شود که تولید کنندگان حتی از عایق صوتی در داخل درب استفاده می کنند تا هرگونه تبادل صوتی و حرارتی را به حداقل خود برسانند.


انواع درب به لحاظ باز شدن:

الف- درب راست باز شو معمولی که با دست راست و در مسیر حرکت باز می‌گردد.
ب- درب راست باز شو معکوس: خلاف جهت حرکت ما باز می‌گردد.

انواع درب از لحاظ مصالح:

1- درب‌ های چوبی: که عموماً در داخل ساختمان جهت تفکیک محیط‌های داخلی استفاده می‌گردد و انواع میله ای از آن‌ ها برای ساختمان‌ های الزاماً جنوبی (درب بیرونی معمولاً چوب گردو)
2- درب‌ های فولادی: دارای استحکام زیادی هستند و معمولاً در جایگاه دربهای ورودی به ساختمان الخصوص ساختمان‌ های شمالی احداث می‌گردند.
3- درب‌ های آلومینیومی: از جنس آلومینیوم بوده و برای مقاومت بالا در مقابل رطوبت در استخرها و سرویس‌های بهداشتی و حمام اعم از خصوصی و عمومی استفاده می‌گردد.
4- درب‌ های شیشه ای: از انواع شیشه ای ضخیم و سکوریتی بوده و لزوماً در فضاهای اداری و تجاری استفاده می‌گردد.
5- درب ‌های پلاستیکی: از پی وی سی یا یو پی وی سی ساخته شده و لزوماً در محل دارای غلظت بخار آب (حمام یا استخرهای عمومی) استفاده می‌گردد.


برخی دیگر از دانستنی های درب

درباره شرکت آتار درب سلماس
در سال 1381 با اهداف توسعه بلند مدت و نگرش ایجاد تکنولوژی های نو و قابل رقابت با فناوری های پیشرفته اروپایی در زمینی به مساحت بالغ بر 15000 متر مربع واقع در شهرک صنعتی سلماس احداث گردید
ادامه مطلب
درب ضد سرقت لوکس
درب های ضد سرقت لوکس آتار درب سلماس در دسته بندی کارهای لوکس قرار می گیرد که علاوه بر دارا بودن تمامی مشخصات درب های ایمن، از لحاظ زیبایی بصری نیز با زیبا ترین دربهای چوبی رقابت می کنند و در ساختار این درب ها که به صورت تمام ام دی اف کار می شود، طرح های برجسته با دستگاه سی ان سی روی ام دی اف حک شده است.
ادامه مطلب
درب ضد حریق شیشه ای
این نوع درب های ضد حریق فلزی دارای چهارچوب فلزی با ضخامت 2 سانتی متر می باشد البته این نوع ضخامت در داخل درب ضد حریق فلزی 1.5 میلی متر می باشد که این ضخامت ها با تاییده آتش نشانی می باشد. تمام مواد و اکسسوری های مورد استفاده در درب های ضد حریق فلزی طبق نظر آتش نشانی می باشد.
ادامه مطلب
درب اتاقی اچ دی اف
درب های داخلی اچ دی اف امروزه به عنوان درب داخلی و درب های سرویس بهداشتی بیشترین كاربرد موثر در ساختمان را دارد .
ادامه مطلب
}