info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

تاریخچه درب

تاریخچه درب:

کهن ترین مدارک و نمونه‌ های در و پنجره در معماری ایران را می‌توان در نقش قلعه‌ های مادی در آثار دوره شاروقین یافت که اغلب آنها از چوب ساخته و روی آنها آهن کوب شده و از روزگاران کهن معماران ایرانی تلاش می‌کردند که درگاه‌ ها را به صورت مستطیل ساده درآورند، تا باز و بسته شدن درب را آسان نماید، به همین جهت میان در و روزن بالای آن کلاف چوبی می‌نهادند که علاوه بر استوار کردن بنا نقش چپیله یا به اصطلاح امروز نعل درگاه را بازی می‌کرده و جای در به صورت درگاهی چهارگوش و ساده در می‌آمده است. در معماری پارسی سردرب گا‌هاً با یک پاره سنگ یکپارچه پوشیده می ‌شد و در سبک پارتی هم در زیر چپیله نالی روی درگاه‌ ها کالغپر و شاخک چهارچوب جای می‌گرفته. در بناهای عهد اسلام ایران هم هر جا در و دروازه دیده می‌شود با کلاف چوبی به صورت ساده مستطیل درآمده، کهن‌ترین دربی که از آغاز اسلام به جای مانده درب دروازه مهریز یزد بود.

تعریف درب:

در به تخته‌های چوبی یا فلزی مستطیل ‌شکلی گفته می‌شود حدوداً به اندازه قامت انسان که در بازه دیوار ساختمان‌ ها تعبیه می‌ شود تا رفت‌ و آمد به درون و بیرون ساختمان از طریق آن میسر شود. واژه درب که اخیراً در زبان پارسی رایج گردیده عربی و از کلمه دروازه پارسی گرفته شده است و به همان معنای دروازه در عربی به کار می‌رود و استفاده آن به معنای در، در زبان پارسی کاملاً اشتباه می‌باشد و متأسفانه به علت جهل برخی از زبان شناسان پارسی در دوران اخیر در زبان پارسی رایج گردیده است. 
دربها معمولاً به‌ وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند و در حقیقت به ساختاری گفته می شود که از صفحات چوبی و یا فلزی که از ارتفاع متوسط افرادی که از آن عبور می کنند بلندتر باشد و جایگاهی که دو اتاق یا دو فضا را با یکدیگر متفاوت می کند. درب می تواند به عنوان حریم باشد یعنی برای جدا کردن و احترام دادن به مکان و فضایی طراحی شود و یا اینکه فقط جایگاهی باشد برای عبور و مرور افراد.

از دلایلی اصلی که باعث ساخت درب توسط انسان ها شد می توان به دلایلی همچون جلوگیری از ورود هوای گرم یا سرد و از طرف دیگر در امان ماندن انسان ها از حیوانات و حشرات موذی اشاره کرد. در زمان های قدیم ساختار درب با چیزی که امروزه می بینیم متفاوت بوده است. امروزه وجود درب بیشتر برای بحث حریم خصوصی مطرح است و در شهرها دیگر خبری از حیوانات موذی نیست و یا حتی دمای خانه و لابی و قسمت های بیرونی واحد آپارتمانی با همدیگر هم دما می باشند و دیگر بحث ورود هوای سرد مطرح نمی باشد.

امروزه انسان ها دوست دارند در فضایی زندگی کنند که از نظر روحی احساس امنیت داشته باشند و نصب درب یکی از راه های بسیار مهم می باشد. در سری های جدید درب مشاهده می شود که تولید کنندگان حتی از عایق صوتی در داخل درب استفاده می کنند تا هرگونه تبادل صوتی و حرارتی را به حداقل خود برسانند.


انواع درب به لحاظ باز شدن:

الف- درب راست باز شو معمولی که با دست راست و در مسیر حرکت باز می‌گردد.
ب- درب راست باز شو معکوس: خلاف جهت حرکت ما باز می‌گردد.

انواع درب از لحاظ مصالح:

1- درب‌ های چوبی: که عموماً در داخل ساختمان جهت تفکیک محیط‌های داخلی استفاده می‌گردد و انواع میله ای از آن‌ ها برای ساختمان‌ های الزاماً جنوبی (درب بیرونی معمولاً چوب گردو)
2- درب‌ های فولادی: دارای استحکام زیادی هستند و معمولاً در جایگاه دربهای ورودی به ساختمان الخصوص ساختمان‌ های شمالی احداث می‌گردند.
3- درب‌ های آلومینیومی: از جنس آلومینیوم بوده و برای مقاومت بالا در مقابل رطوبت در استخرها و سرویس‌های بهداشتی و حمام اعم از خصوصی و عمومی استفاده می‌گردد.
4- درب‌ های شیشه ای: از انواع شیشه ای ضخیم و سکوریتی بوده و لزوماً در فضاهای اداری و تجاری استفاده می‌گردد.
5- درب ‌های پلاستیکی: از پی وی سی یا یو پی وی سی ساخته شده و لزوماً در محل دارای غلظت بخار آب (حمام یا استخرهای عمومی) استفاده می‌گردد.


برخی دیگر از دانستنی های درب

نكات مهم در خريد درب ضد سرقت
درب ضد سرقت به دلیل ساختاری که دارا است نسبت به درب های معمولی مقاوم تر و دارای امنیت بسیار بالاتری است و از نظر ساختار کلی، قفل، لولا و جنس با درب های معمولی متفاوت است. قفل ها در درب ضد سرقت بسیار تقویت شده اند و تقریباً در صورت قفل شدن غیر قابل باز کردن هستند. این درب ها علاوه بر این که امنیت خانه را در برابر سرقت تامین می کنند، باید ویژگی های دیگری از قبیل آتش پاد بودن، عایقی برای گرما و سرما، رطوبت و صدا نیز باشند.
ادامه مطلب
درباره درب ضد سرقت سور ترکیه
هر درب فولادی به شما امنیت و دوام شما را نمی دهد. شما می خواهید یک درب فولادی داشته باشید که در هر شرایطی از شما محافظت می کند، امنیت شما را تامین می کند و برای سال های طولانی تحمل می کند، نقاطی که باید توجه کنید.
ادامه مطلب
مراحل نصب دربهای ضد سرقت آتار
در مرحله نصب ابتدا چهار چوب از لنگه درب ضد سرقت جدا شده و بعد از تراز کردن چهار چوب برلغاز دیوار ،آن را جوشکاری کرده
ادامه مطلب
تاریخچه درب ضد سرقت
درب ضد سرقت از کشور ایتالیا آغاز شده و پس از 5 سال تولید به کشور ترکیه منتقل شده است، در کشور ترکیه ابتدا کارگاه های کنتور و دامپر سازی اقدام به تولید درب ضد سرقت نموده اند و ابتدا درب های ضد سرقت تک قفل تولید می کردند و پس از آن شرکت کاله اقدام به تولید قفل های درب ضد سرقت ترک نمود.
ادامه مطلب
}