info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

تاریخچه درب

تاریخچه درب:

کهن ترین مدارک و نمونه‌ های در و پنجره در معماری ایران را می‌توان در نقش قلعه‌ های مادی در آثار دوره شاروقین یافت که اغلب آنها از چوب ساخته و روی آنها آهن کوب شده و از روزگاران کهن معماران ایرانی تلاش می‌کردند که درگاه‌ ها را به صورت مستطیل ساده درآورند، تا باز و بسته شدن درب را آسان نماید، به همین جهت میان در و روزن بالای آن کلاف چوبی می‌نهادند که علاوه بر استوار کردن بنا نقش چپیله یا به اصطلاح امروز نعل درگاه را بازی می‌کرده و جای در به صورت درگاهی چهارگوش و ساده در می‌آمده است. در معماری پارسی سردرب گا‌هاً با یک پاره سنگ یکپارچه پوشیده می ‌شد و در سبک پارتی هم در زیر چپیله نالی روی درگاه‌ ها کالغپر و شاخک چهارچوب جای می‌گرفته. در بناهای عهد اسلام ایران هم هر جا در و دروازه دیده می‌شود با کلاف چوبی به صورت ساده مستطیل درآمده، کهن‌ترین دربی که از آغاز اسلام به جای مانده درب دروازه مهریز یزد بود.

تعریف درب:

در به تخته‌های چوبی یا فلزی مستطیل ‌شکلی گفته می‌شود حدوداً به اندازه قامت انسان که در بازه دیوار ساختمان‌ ها تعبیه می‌ شود تا رفت‌ و آمد به درون و بیرون ساختمان از طریق آن میسر شود. واژه درب که اخیراً در زبان پارسی رایج گردیده عربی و از کلمه دروازه پارسی گرفته شده است و به همان معنای دروازه در عربی به کار می‌رود و استفاده آن به معنای در، در زبان پارسی کاملاً اشتباه می‌باشد و متأسفانه به علت جهل برخی از زبان شناسان پارسی در دوران اخیر در زبان پارسی رایج گردیده است. 
دربها معمولاً به‌ وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند و در حقیقت به ساختاری گفته می شود که از صفحات چوبی و یا فلزی که از ارتفاع متوسط افرادی که از آن عبور می کنند بلندتر باشد و جایگاهی که دو اتاق یا دو فضا را با یکدیگر متفاوت می کند. درب می تواند به عنوان حریم باشد یعنی برای جدا کردن و احترام دادن به مکان و فضایی طراحی شود و یا اینکه فقط جایگاهی باشد برای عبور و مرور افراد.

از دلایلی اصلی که باعث ساخت درب توسط انسان ها شد می توان به دلایلی همچون جلوگیری از ورود هوای گرم یا سرد و از طرف دیگر در امان ماندن انسان ها از حیوانات و حشرات موذی اشاره کرد. در زمان های قدیم ساختار درب با چیزی که امروزه می بینیم متفاوت بوده است. امروزه وجود درب بیشتر برای بحث حریم خصوصی مطرح است و در شهرها دیگر خبری از حیوانات موذی نیست و یا حتی دمای خانه و لابی و قسمت های بیرونی واحد آپارتمانی با همدیگر هم دما می باشند و دیگر بحث ورود هوای سرد مطرح نمی باشد.

امروزه انسان ها دوست دارند در فضایی زندگی کنند که از نظر روحی احساس امنیت داشته باشند و نصب درب یکی از راه های بسیار مهم می باشد. در سری های جدید درب مشاهده می شود که تولید کنندگان حتی از عایق صوتی در داخل درب استفاده می کنند تا هرگونه تبادل صوتی و حرارتی را به حداقل خود برسانند.


انواع درب به لحاظ باز شدن:

الف- درب راست باز شو معمولی که با دست راست و در مسیر حرکت باز می‌گردد.
ب- درب راست باز شو معکوس: خلاف جهت حرکت ما باز می‌گردد.

انواع درب از لحاظ مصالح:

1- درب‌ های چوبی: که عموماً در داخل ساختمان جهت تفکیک محیط‌های داخلی استفاده می‌گردد و انواع میله ای از آن‌ ها برای ساختمان‌ های الزاماً جنوبی (درب بیرونی معمولاً چوب گردو)
2- درب‌ های فولادی: دارای استحکام زیادی هستند و معمولاً در جایگاه دربهای ورودی به ساختمان الخصوص ساختمان‌ های شمالی احداث می‌گردند.
3- درب‌ های آلومینیومی: از جنس آلومینیوم بوده و برای مقاومت بالا در مقابل رطوبت در استخرها و سرویس‌های بهداشتی و حمام اعم از خصوصی و عمومی استفاده می‌گردد.
4- درب‌ های شیشه ای: از انواع شیشه ای ضخیم و سکوریتی بوده و لزوماً در فضاهای اداری و تجاری استفاده می‌گردد.
5- درب ‌های پلاستیکی: از پی وی سی یا یو پی وی سی ساخته شده و لزوماً در محل دارای غلظت بخار آب (حمام یا استخرهای عمومی) استفاده می‌گردد.


برخی دیگر از دانستنی های درب

درب ضد سرقت آتار درب
تمام دربهاي ضدسرقت آتار داراي چهارچوب فلزي با رنگ كوره اي (یا روکوب چوب) و قفل و يراق كاله تركيه مي باشند. یکی دیگر از نکات کلیدی درباره درب های ضد سرقت كلاف لنگه تمام دربهاي ضدسرقت از قوطي 8*4 فلزي ساخته شده كه يك ورق فولادي ما بين تمام اين كلاف را مي پوشاند و فومی پلی اورتان نیز برای عایق حرارتی و صوتی استفاده شده است.
ادامه مطلب
قیمت درب ضد سرقت آتار
لیست قیمت درب های ضد سرقت آتار درب
ادامه مطلب
درب هاي ضد سرقت در بازار ايران
دربي است كه سارقين با روش هاي مختلف از جمله دستكاري يا خراب كردن قفل درب تا وارد كردن ضربه و يا اهرم كردن وغيره نتوانند به داخل آپارتمان شركت و غيره... شوند و از ورود آنها جلوگيري شود.
ادامه مطلب
استاندارد درب ضد حریق
ساختمان هایی که جواز ساخت آن ها قبل مهر 93 باشد می توانند از درب ضد حریق چوبی و هم از درب ضد حریق فلزی استفاده کنند ولی ساختمان هایی که جواز ساخت آن ها بعد از مهر 93 می باشد خود به دو دسته تقسیم می شوند:
ادامه مطلب
}