تاریخچه درب

درب از دیرباز مورد استفاده بشر قرار گرفته است. مدارکی بسیار قدیمی درباره استفاده از درب ها در معماری ایرانی پیدا شده است که نشان می دهد استفاده از درب در ایران به دوره شاروقین باز می گردد. نمونه هایی از درب ها در قلعه های مادی در این دوره کشف شده است که به صورت چوبی می باشند. در معماری ایرانی و در این دوره از معماری آن زمان بر روی درب ها آهن کوبی انجام می شد تا مقاومت درب ها افزایش پیدا کند.


فرم درب ها در آن زمان به صورت مستطیل شکل بود و از ساده ترین شکل درب استفاده می شد. قسمت بالای درب ها را در آن زمان به وسیله تکه سنگی یکپارچه می پوشاندند. این نوع از درب ها نیز در دوری اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است. از قدیمی ترین درب های ساخته شده و موجود تا به امروز از دوره اسلامی ، درب دروازه مهریز یزد می باشد.


درب چیست؟

وسیله ای تخته ای شکل از جنس چوب ، فلز و... که ارتفاع آن در حدود قد و قواره انسان می باشد است که به وسیله آن می توان رفت و آمد به داخل ساختمان یا مکانی دیگر میسر گردد. این وسیله در داخل و خارج ساختمان و یا سایر فضاها مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه درب کلمه ای عربی می باشد که وارد فرهنگ لغت پارسی شده است اما به طور اصولی نام این وسیله در پارسی دروازه نام دارد.


درب ها به وسیله لولا که در یک سمت آن به دیوار و یا دیگر نقاط متصل می شود باز و بسته می شود و خود آن در داخل چهارچوبی قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های درب می توان به جدا سازی حریم و حفاظت از یک محیط در مقابل خطرات اشاره نمود. امروزه با پیشرفت علم درب های مختلف و مقاومی ساخته می شود که از بهترین و پرکاربرد ترین درب های امروزی می توان به درب ضد سرقت اشاره نمود.


از مزایای دیگر درب ها که امروزه بیشتر به آن توجه می شود جلوگیری از ورود و خروج هوای گرم و سرد می باشد.در گذشته نیز این وسیله جهت محافظت از انسان در برابر خطراتی از جمله حمله حیوانات و یا سایر انسان ها و همچنین ایجاد حریم خصوصی مورد استفاده قرار می گرفته است. احساس امنیت امروزه یکی از مهم ترین نیاز های بشر می باشد که در محل زندگی و یا کار خود بدان نیازمند می باشند. تولید درب ضد سرقت سبب گشته تا این نیاز انسان ها امروزه برآورده گردد.

تاریخچه درب


انواع درب ها بر اساس باز و بسته شدن:

• درب های دستی راست بازشو

• درب های دستی و چپ بازشو

• درب های دستی بازشو به داخل

• درب های دستی باشو به خارج


انواع درب از نظر متریال مورد استفاده:

درب ها از نظر جنس تولید شده دارای انواع مختلفی می باشند. برخی از مهم ترین درب ها از نظر جنسشان عبارتند از: درب های چوبی ، درب های فلزی و فولادی ، درب های آلومینیومی ، درب های شیشه ای ، درب های پلاستیکی و...


هریک از این درب ها در مکان ها مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مواردی که سبب استفاده از جنس های مختلف می شود عبارتند از: آب و هوا ، مقاومت در برابر حرارت ، صدا و... ، عبور نور و نیاز به روشنایی ، سبک بودن ، زیبایی و هماهنگی آن با محیط مورد نظر و...


درب چوبی:

درب های چوبی رایج ترین درب های مورد استفاده در ساختمان ها و سایر مکان ها می باشد. جنس کلی این درب ها از چوب درختان و یا به صورت HDF می باشد. درب داخلی ساختمان ها بیشتر از این نوع درب ساخته می شود. امروزه در طراحی درب های ضد سرقت از ترکیب چوب و فولاد استفاده می شود. وظیفه اصلی این درب ها جداسازی محیط داخل ساختمان می باشد.


درب فولادی:

این درب ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند که به جهت افزایش امنیت مورد استفاده قرار می گیرند. ورودی ساختمان ها و یا واحد های داخل آن بیشتر از این نوع درب استفاده می شود.


درب آلومینیومی:

در این نوع درب ها از آلومینیوم استفاده می شود که این جنس مقاومت زیادی در برابر حرارت و رطوبت دارد. در فضاها و یا شهرهایی که رطوبت در آن بسیار زیاد است بهترین درب درب های آلومینیومی می باشد. به طور مثال در ساختمان های شمال کشور بیشتر از درب های آلومینیومی به جهت مقاومت بالا در برابر رطوبت استفاده می شود. همچنین از این درب می توان در فضاهایی مانند سرویس بهداشتی و یا حمام ها استفاده نمود.


درب شیشه ای:

درب های شیشه ای بسیار رایج می باشد. این درب ها به علت شفاف بودنشان در فضاهایی که احتیاج به نور دارد استفاده می شود. شیشه های مورد استفاده در این نوع درب ها ضخیم می باشد تا محافظت بیشتری از خود به عمل آورند. می توان از شیشه های سکوریت در این نوع درب ها برای بالا رفتن امنیت آن ها در برابر حریق و یا شکستگی استفاده کرد. از درب های شیشه ای معمولا در راهروها ، لابی های ساختمان ، فضاهای اداری و فروشگاه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.


درب پلاستیکی:

درب های پلاستیکی که از جنس PVC یا UPVC می باشد در مکان های قابل استفاده است که رطوبت و بخار در آن ها زیاد می باشد . در حمام ها ، استخر ها ، سونا و جکوزی و... بیشتر از این درب ها استفاده می شود. وزن درب های پلاستیکی بسیار کمتر از سایر درب ها است که از مزایای مهم شمرده می شود. اما در برابر ضربه و دما مقاومت کمتری نسبت به سار درب ها دارند.


در پایان امروزه درب ها در انواع و اقسام مختلفی تولید می شود که بهترین نوع درب که امنیت بالایی دارد و در ورودی خانه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد درب ضد سرقت می باشد که اخیرا در تمام ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و از محبوبیت بالایی برخوردار است. چنانچه قصد خرید درب ضد سرقت را دارید می توانید با کارشناسان آرتام سازه در ارتباط باشید.