تفاوت درب ضد سرقت با درب معمولی

در مقایسه با درب های معمولی ایمنی درب ضد سرقت بسیار بالا می باشد به این مفهوم که امکان اهرم کردن درب در بیشتر موارد غیرممکن است و چون از یک لایه ورقه فولادی در ساخت داخلی درب استفاده می شود، امکان شکستن درب وجود ندارد و همانطور که از نام درب ضد سرقت مشخص است این دربها بسیار ایمن هستند به طوری که این درب های چوبی قابل مقایسه با سایر درب ها مانند درب ورودی و درب ساختمان که دارای نرده های حفاظتی می باشند نیست.

یکی از شاخص ترین تفاوت درب ضد سرقت و درب معمولی، ایمنی و امنیت به مراتب بیشتر و بالاتر این درب ها می باشد که هم در ساختار درب و هم در استفاده از نوع ابزار و یراق مورد استفاده قرار گرفته، کاملاً مشهود و مشخص است که در درب های  ضد سرقت برخلاف درب های معمولی یا درب های چوبی که فقط از چوب ساخته می شوند در میان دو رویه لنگه درب ضد سرقت از ورق فولادی جهت جلوگیری از شکستن و سوراخ شدن درب استفاده می شود.

شاخص های استفاده شده در ساخت درب های ضد سرقت آنها را عایق صوتی و حرارتی نموده است و در صورت نیاز به ایمنی بیشتر قابلیت تجهیز این درب ها با وسایل امنیتی جانبی دیگر وجود دارد و این در صورتی است که در رابطه با درب های معمولی این قابلیت های ویژه وجود ندارد و همین امر سبب ایمنی بیشتر این درب ها نسبت به انواع درب های معمولی شده است.

امروزه درب های ضد سرقت به یکی از ابزار آلات بسیار پرطرفدار در ساختمان سازی مبدل شده اند و دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی با درب ها معمولی هستند، در برخی از آن ها حتی از وسايل هوشمند مانند حس گر ها و قابلیت های لمسی استفاده و دارای خصوصیت های خاصی هستند که سبب می شود مقاومت بالاتری را در امکان باز شدن داشته باشند و از این طریق ایمنی بالاتری را برای آپارتمان به وجود می آورند.

درب های معمولی ساختمان معمولاً از چوب ماسیو یا ام دي اف تولید می شوند و هنگامی که درب ورودی ساختمان از چوب ماسیو یا همان چوب الواری درخت تولید شود با توجه به کیفیت چوب مورد استفاده از روکش همان چوب برای سطح بیرونی استفاده می کنند. رنگ پلی استر یا نیم پلی استر یا پست پلیش برای زیبایی استفاده می شود که این رنگ بسته به نظر مشتری دارد.

در صورتی که از ام دی اف (MDF) برای درب ساختمان استفاده شود (درب داخلی MDF) نیز دو حالت وجود دارد. در حالت محکمتر تمام ضخامت درب با استفاده از ام دی اف ساخته می شود و در حالت معمولی تر دو طرف درب از ام دی اف های با ضخامت بیشتر از ۵ میل استفاده می شود ولی وسط درب با استفاده از شبکه های چوبی یا هانی کام پر می شود که مقاومت داخلی درب افزایش پیدا کند.

برای درب های چوبی معمولی ورودی واحد هیچگونه فلزی در ساختار آن استفاده نشده و درب توسط درب ساز بدون قفل و یراق آلات به فروش می رسد و خریدار خود باید قفل و تمام یراق آلات را تهیه نمايد و به نصاب برای نصب تحویل دهد ولی در طرف مقابل برای درب های ضد سرقت چهارچوب درب و خود درب باید با همدیگر در کارخانه ساخته شوند و رگلاژ اين درب حتماً در کارخانه صورت مي گیرد. درب های ضد سرقت با تمامي یراق آلات مربوطه، دستگیره و قفل های ۷ یا ۱۴ زبانه به خریدار فروخته می شود و گارانتی درب های ضد سرقت با قفل و یراق آلات می باشد و عملاً در این حالت مشتری موظف است درب ضد سرقت را با گارانتی از مرکزی که خرید کرده تحویل بگیرد و در صورت بروز هرگونه مشکل با استفاده از گارانتی موردنظر مشکل خود را برطرف نمايد، نصب درب های ضد سرقت بسیار سخت تر از درب های معمولی می باشد با توجه به اینکه درب ضد سرقت با چهارچوب نصب می شود رگلاژ نهایی نیز باید بر همین منوال می باشد.

تفاوت دیگر درب ضد سرقت با درب معمولی ضخامت و یا قطر درب می باشد و می توان گفت که ضخامت درب و یا قطر درب هم به عنوان یکی از عواملی محسوب می شود که سبب بالا رفتن ایمنی در درب ضد سرقت می شود و همچنین میزان عایق بودن درب را افزایش می دهد. درب های عادی معمولاً در قطر 5.1 سانتی متر ساخته می شوند و  قطر درب ضد سرقت به صورت معمول ۷ سانتی متر است به همین ترتیب قاب لبه ی مورد نیاز برای درب های معمولی کمتر از درب های ضد سرقت می باشد، درب های ضد سرقت با توجه به نوع قفلی که به روی آن نصب شده است و همچنین دیگر تجهیزاتی که در درب موجود است دارای قیمت های متفاوتی هستند و هر چقدر که درب ها دارای تجهیزات و قابلیت های بیشتری باشند قیمت آن هم بیشتر می شود و اين به دلیل کیفیت بالا، ویژگی برتر و امنیت بیشتر این نوع درب ها است.

درب های معمولی معمولاً از چوب ساخته می شوند و جنس های چوب به کار برده شده در آن متفاوت است ولي درب های ضد سرقت دارای لایه داخلی فولادی است که با روکش چوبی پوشیده شده است و ترکیبی از چوب و فلز هستند و برای بالا بردن مقاومت اینگونه درب ها از آلیاژهای فلزاتی مانند آهن در آن استفاده می شود و عموماً چهارچوب درب های ضد سرقت را به صورت فلزی می بینیم. درب ضد سرقت دارای ساختار پیچیده تری نسبت به درب معمولی می باشد و استفاده از فلز یکی از مشخصه های اصلی درب ضد سرقت است و به عبارت دیگر درب ضد سرقت با ساختار فلزی غیرقابل نفوذ می باشد.

تفاوت درب ضد سرقت و درب معمولی

* امنیت اصلی ترین تفاوت بین این دو نوع درب می باشد. درب ضد سرقت به مراتب دارای امنیت بیشتری در مقابل با انوع درب معمولی می باشد و این امنیت به دلیل قفل و ساختار کلی درب ضد سرقت می باشد.

* ساختار درب ضد سرقت فاقد هرگونه فضای خالی است و این امر موجب امکان ورود غیر مجاز از طریق این درب به حداقل ممکن برسد.

* تعداد لولاها در درب ضد سرقت از انواع درب معمولی بیشتر است، این امر از جمله دلایل تامین امنیت بیشتر توسط درب ضد سرقت است.

* قفل در درب ضد سرقت یکی از اصلی ترین تفاوت های آن با درب معمولی است. قفل ها در انواع درب ضد سرقت به شدت تقویت شده اند و از این رو امکان باز کردن آنها به راحتی وجود ندارد.

* انواع درب ضد سرقت معمولاً عایق صوتی و حرارتی نیز می باشند و یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده این ویژگی، ساختار داخلی درب ضد سرقت و همچنین زه های لاستیکی است که در چهارچوب درب به کار رفته است.

ویژگی های مهم درب های ضد سرقت

نصب آسان، تنوع رنگ و طرح، قیمت های مناسب و مختلف به دلیل ابعاد و اندازه های مختلف و همچنین اجناس به کار رفته در ضخامت ورق های به کار رفته در این درب ها نسبت به درب های معمولی بیشتر بوده و این دلیلی بر امنیت بیشتر درب های ضد سرقت می شود

درب های ضد سرقت موجود در بازار در جنس ها و طرح های مختلف می باشند، درب های ضد سرقت ترک، ایرانی و چینی دارای رویهام دي اف با روکش طبیعی چوب، روکش پی وي سی و روکش استیل می باشند.

قفل درب ضد سرقت و درب چوبی معمولی

برخلاف درب های معمولی که قفل ایمنی ندارند و به راحتی باز می شوند در درب های ضد سرقت از قفل های بسیار ایمن استفاده می شود که به آسانی قابلیت باز شدن را ندارند و زبانه قفل تنها در یک جهت در چهارچوب، قفل نمی شود بلکه در 4 جهت در چهارچوب وارد شده و قفل می شوند، قفل و یراق آلاتی که در درب ضد سرقت کار به می روند با درب های معمولی بسیار تفاوت دارند و از نوع گاو صندوقی هستند، به این معنی که از دو یا سه قفل برای متصل کردن لنگه درب به چهارچوب استفاده می کنند. در قسمت داخلی تر عایق های صوتی به هر دو طرف درب اضافه شده اند، رویه درب ضد سرقت معمولاً ام دي اف طرح دار، ساده و برجسته است که ضخامت‌ های ۸ تا ۱۴ میلی متری دارند و از روکش های مخصوص مانند ام دی اف، رنگ های پلی استر یا نیم استر برای پوشش لایه بیرونی درب استفاده می شود که زیبایی درب های ضد سرقت را بالا می برد، این روکش های ام دي اف به صورت رنگ یا روکش پي وي سي قابل نصب هستند و استفاده از زه لاستیکی در اطراف چهارچوب برای عدم ورود گرد و خاک در درب های ضد سرقت رایج است.

درب‌های ضد سرقت که این روزها بازار خوبی هم پیدا کرده‌اند می‌توانند علاوه بر ایفای نقش درب منزل، وظیفه حفاظت ورودی را هم به خوبی انجام دهند. ویژگی‌های منحصر به فرد این درها باعث می‌شود که با نصب یکی از آنها، دیگر با خیال آسوده منزلتان را ترک کنید و روزها و ماه‌ها بدون دغدغه منزلتان، به شهرها و کشورهای مختلف سفر کنید. مانند بسیاری از دیگر محصولات، در حال حاضر دربهای ضد سرقت ساخت کشورهای ترکیه و چین بیشتر از دیگر محصولات در بازار ایران وجود دارد، البته فراموش نکنیم که شرکت‌ های ایرانی نیز توانسته اند با وارد کردن قطعات خارجی این محصول از کشورهای ترکیه و چین، در سال‌های اخیر به ساخت درب‌ های ضد سرقت در داخل کشور بپردازند.

در پایان باید به این نکته توجه نمود که مرغوبترین و بهترین دربهای ضد سرقت حتی اگر از فولاد نفوذ ناپذیر و براساس استانداردهای جهانی نیز طراحی و ساخته شده باشد بدون نصب قفل ضد سرقت تفاوتی با یک درب چوبی معمولی نخواهد داشت.

شما می توانید درب های ضد سرقت خود را از شرکت آتار درب سلماس و سهند درب سلماس در تهران، شيراز، كيش و ديگر شهرستانها تهيه نمائيد.