یک درب ضد حریق بايد داراي چه مشخصاتي باشد

درب ضد حریق به دربی گفته می شود که مقاومت بالایی در برابر حرارت بالا، آتش و دود دارند و از گسترش آتش در قسمت های مختلف یک ساختمان جلوگیری می کنند. درب ضد حریق در برابر صدا، آتش و حرات، انفجار و سیل مقاوم بوده و به عنوان درب ضد سرقت هم عمل می کند، این دربها که توانایی مقاومت در برابر دمای 1200 درجه ی سلسیوس را دارند، بیشتر در نیروگاه، ورزشگاه، بیمارستان و فرودگاه مورد استفاده می باشند.

درب های ضد حریق از ترکیباتی مانند گچ نسوز، فولاد، چوب، تخته ورمیکولیت و آلومینیوم ساخته و وقتی که درب های ضد حریق نصب می شوند سوراخ ها و درز های اطراف آن ها باید با مواد مقاوم در برابر حرارت و آتش پر شوند. بیشتر درب های ضد حریق به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط عادی باز می شوند و در صورت آتش سوزی به طور خودکار بسته می شوند، برخی از درب های ضد حریق هم توسط یک نیروی الکترومغناطیسی باز نگه داشته می شوند که به سیستم زنگ خطر آتش سوزی متصل هستند و در صورت آتش سوزی بسته می شوند.

درب های ضد حریق شرکت سهند درب سلماس از فولاد گالوانیزه ۱ یا ۲ میلی متری با روکش رنگی الکترواستاتیک ساخته می شوند که درون یک چهارچوب که آن هم از جنس آهن با ضخامت ۱٫۵ تا ۲ میلی متر است قرار می گیرد و درون درب های ضد حریق که یک لنگه یا دو لنگه عرضه می شوند با مواد ضد حریق از جمله پشم سرامیک، پرلیت و پشم سنگ پر می شود.

یک درب ضد حریق چه مشخصات فنی دارد:

1- چهارچوب

چهارچوب‌ های شرکت آتار درب سلماس با بهره‌گیری از دستگاه‌ های مدرن خمکاری و بدون هیچگونه محدودیتی در مدلها و اندازه‌ های متنوع تولید می‌شوند.

2- عایق داخلی

عایق حرارتی تعبیه شده داخل درب ضد حریق، الیاف فشرده پشم‌ سنگ نسوز راک وول در دمای میانگین 50 درجه سانتی گراد می‌باشد و ماده اولیه اصلی به‌ کار رفته در تولید این عایق، سنگ بازالت از گروه سنگ‌های آذرین است. پشم‌سنگ در دمای 800 درجه سانتی گراد به ‌طور مداوم عمل می‌کند و در برابر شعله مستقیم آتش مقاومت استثنایی دارد و از نظر زیست محیطی کاملاً بهداشتی بوده و هیچگونه عوارض نامطلوب جانبی ندارد.

3- یراق آلات

با نصب یراق آلات خروج اضطراری پنیک ﴿Panic Exit Hardware بر روی درب، هنگام آتش‌سوزی و یا حوادث غیر مترقبه افراد به راحتی می‌توانند درب را باز کرده و از محل حادثه فرار کنند. همچنین به وسیله جک هیدرولیک آرام‌ بند Door Closer درب مجدداً بسته می‏شود تا همچنان به عنوان لایه محافظ به کار خود ادامه دهد.

4- درزگیر

درب‌ های ضد حریق به درزگیرهای ویژه ای تجهیز شده که مانع نفوذ دود سرد، گرد و غبار می شوند و از نفوذ اکسیژن به محدوده حریق جلوگیری می کند که با روش غیرعامل Passive یکی از اضلاع مثلث آتش حذف شده و در نتیجه از قدرت حریق کاسته شده و اطفاء آن به روش عامل Active آسا‌ن‌تر می‌شود. این درزگیرها در اثر تماس با حرارت یا شعله آتش، با انبساط تا 4 برابر حجم اولیه، تمامی منافذ موجود بین درب و چهارچوب و یا اطراف نورگیر را عایق‌بندی نموده و از انتشار دود گرم و گازهای سمی محصولات احتراق جلوگیری می‌نماید.

درب ضد حريق دارای تاييديه آتش نشانی خود را می توانيد از نمایندگی مجاز آن مثل سهند درب سلماس در تهران، خيابان ميرداماد با نمايندگی آقای مهرداد سلام زاده تهيه نماييد.