info[at]artamsazeh.com +98 21 26402300

راهنمای انتخاب درب ضد حریق

فقط درهایی می‌توانند به عنوان درب ضد حریق برای محافظت بازشوها مورد استفاده قرار گیرند که عین نمونه کامل آنها آزمایش شده و درجه محافظت آنها مطابق با یکی از استانداردهای معتبر آزمون مقاومت در برابر آتش تعیین شده باشد و مدت زماني كه يك درب ضد حریق مطابق با آزمون استاندارد قادر به حبس كردن آتش می باشد که بر حسب ساعت يا دقيقه بیان مي‌شود و از یک ساعت نباید کمتر باشد. ضخامت ورق فولادی کار شده در داخل درب که نباید از 1.25 میل کمتر باشد و نمونه کامل به دری گفته می‌شود که شامل لنگه درب، چهارچوب، يراق‌آلات، وسایل قفل و بست، دارای قاب باشد. دربهای ضد حریق باید به طور کامل و تماماً پیش‌ساخته به محل منتقل شوند و بدون احتیاج به هرگونه دستکاری که مشخصات آنها را خدشه‌ دار سازد قابل نصب باشند.

ضد حریق بودن این دربها برای بالابردن ایمنی ساختمانها بسیار الزامی می باشد و نکته بسیار مهم در دربهای ضد حریق آن است که به طور عموم باید بدون سطح شیشه خور باشند مگر در مواردی خاص که طبق مقررات مرجع وجود شیشه مجاز شناخته شده باشد. دربهای ضد حریق همانند دربهای ضد سرقت موجود در بازار ایران از نوع بی کیفیت تا با کیفیت موجود می باشند که همگی از نظر ظاهری به بکدیگر شبیه می باشند و تنها زمانی می توان تفاوت آنها را دید که کارآیی آنها را در مقابل با حریق مشاهده کرد.

نقش درب ضد حریق:

الف- عملکرد منظم و یکسان در تمام زمان ها

ب- فرار راحت در حین حریق

ج- جلوگیری از انتشار حریق در سراسر ساختمان و انتقال آن به ساختمان مجاور

د- حبس دود سمی خصوصا در مراحل اولیه حریق

استفاده از درب ضد حریق در منازل مسکونی، ساختمان های تجاری، ادارات، ورزشگاه ها، بیمارستان ها، انبارها، کارخانجات، مدارس و به طور کلی تمام فضاهای بسته ای که امنیت آنجا حائز اهمیت است و احتمال حریق در آنجا وجود دارد که با توجه به مکان مورد استفاده ی درب ضد حریق، این درب در برابر آتش مقاومت مشخصی دارد که طبق آن، فهرست جزئیات اعمال شده و در ظاهر نهایی محصول نمایان می گردد.

نکاتی در رابطه با ساختار درب ضد حریق

1- ضخامت چهارچوب و لنگه باید هماهنگی های لازم را طبق عوامل استاتیکی داشته باشند، در غیر این صورت در زمان آتش سوزی درب ضد حریق دچار نقص و گود افتادگی می شود. لذا افزایش غیر علمی ضخامت ورق نشان دهنده کیفیت درب ضد حریق نیست.

۲- از شاخص های اصلی درب ضد حریق نبود آثار جوش و لبه در ساختار آن است. وجود کمتر از یک میلی متر اثر جوش در یک درب ضد حریق قطعاً سبب بروز مشکل در حین حریق خواهد شد که متاسفانه شاهد چنین ایراداتی به دلیل استفاده از ماشین آلات و مونتاژ غیر اصولی در تولید درب هستیم که گاه به سادگی از این موضوع مهم غفلت می شود.

3- فاصله ایمنی درب از چهار چوب (GAP) یا (Clearance) می باشد، اگر این فاصله کمتر از حد مجاز باشد انبساط حجمی فلز در حین حریق، باعث باز نشدن درب ضد حریق می گردد و در صورتی که این فاصله بیش از حد مجاز باشد، دود و آتش سمی از این درب عبور می کند.

۴- در چهارچوب یا لبه درب ضد حریق نوار دودبند تعبیه می شود که جنس آن سیلیکونی است. این نوار دود بند با بالا رفتن دما حین حریق منبسط شده و از انتشار دود جلوگیری می نماید.

درب های ضد حریق بایستی دارای یکی از مدارک فنی زیر باشد:

الف- دارای گزارش آزمایش آتش از مرکز تحقیقات ساختمان، مسکن و شهرسازی که برای پروژه های خاص و مهم، نمونه واقعی در ابعاد کامل از محل پروژه توسط دستگاه نظارت یا نهاد معتبر شخص ثالث برداشت شده و آزمون آتش استاندارد توسط آزمایشگاه معتبر بر روی آن انجام شود و باید در مقایسه با مقررات مرجع و الزامات مربوط به پروژه ارائه گردد.

ب- درب ضد حریق برحسب نیاز، موقعیت قرارگیری در ساختمان و براساس مقررات مرجع دارای سیستم های خودبسته شو با حالت آرام بند، سیستم خودکار بسته شو و دستگیره آنتی پنیک استاندارد باشد.

استثناء: درب های ضد حریق مستقر در دیوارهای مشترک جداکننده واحدهای خواب در آپارتمان های مسکونی می تواند فاقد سیستم خود بسته شو یا خودکار بسته شو باشد و پس از بسته شدن باید بتواند گسترش آتش و دود را از هر طرف به طرف دیگر مسدود نماید.

درب ضد حريق دارای تاييديه آتش نشانی خود را می توانيد از نمایندگی مجاز آن مثل سهند درب سلماس در تهران، خيابان ميرداماد با نمايندگی آقای مهرداد سلام زاده تهيه نماييد.


برخی دیگر از دانستنی های درب

درباره خط تولید درب و پنجره یو پی وی سی
با توجه به افزایش قیمت جهانی انرژی و لزوم جلوگیری از اتلاف آن و در راستای اهداف سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، ساخت درب و پنجره های یو پی وی سی در دستور کار این شرکت قرار گرفت.
ادامه مطلب
درب ضد حریق یا ضد آتش
به دربهای گفته می شود که در برابر حرارت مقاوم است و برای مهار آتش، دود و همچنين خروج اضطراري استفاده مي شود. اين نوع درب نقش بسيار مهمي را در بالا بردن امنيت مردم و كاستن خسارات حاصل از آتش سوزي ايفا مي نمايند و در ساختمانهاي بلند و راه پله ها مورد استفاده قرار تا مردم بتوانند با خيال آسوده فرار كنند.
ادامه مطلب
چه درب هایی برای دست شویی و حمام استفاده می شود
درب ای بی اس: برای ساخت درب ضد آب ای بی اس باید از ام دی اف 3میلیمتر خام باشد که با مایع رزین ای بی اس آغشته می شود و در آخر تمام سطح درب ضد آب با ورق 1.2 میلیمتر ای بی اس پوشانده شود.
ادامه مطلب
ویژگی های دربهای ضد حریق
درب ضد حريق يك ورقه روغني يا گالوانيزه با ضخامت 1.5 الي 2 ميلي متر است و در ساخت اين درب از دستگيره آنتي پنتيك استفاده شده كه ساخت كشور سارو تايوان و شيشه درب از جنس سكوريت نسوز دوجداره مي باشد، رنگ درب از نوع الكترواستاتيك است.
ادامه مطلب
}