مشخصات کلی درب داخلی

درب داخلی یکی از مهم ترین نکات در ساختمان به شمار می رود. سالیان زیادی است که از درب به عنوان جدا کننده فضای داخل ساختمان استفاده می شود. درب های سرویس بهداشتی و حمام ، اتاق خواب ها و... همگی نوعی درب داخلی هستند که با توجه به فضای مورد نظر می توان از مدل های مختلف آن در ساختمان استفاده نمود.


مهم ترین درب های برای فضای داخل ساختمان که جز پرطرفدارترین درب ها محسوب می شوند درب داخلی MDF و درب داخلی HDF می باشد که هریک ویژگیهای خاص خود را دارا هستند. اما در این مقاله قصد داریم درباره کلیت این درب ها و مشخصات کلی آن صحبت نماییم.


همانند سایر درب ها مانند درب ضد سرقت و... که در فضاهای گوناگون استفاده می شوند و دارای مشخصاتی خاص هستند ، تولید درب داخلی نیازمند مشخصات و ویژگی های مناسب برای فضای مورد نظر است. اما مهم ترین این مشخصات چه چیزهایی می باشد؟


مشخصات ظاهری درب داخلی

با توجه به این که امروزه درب داخلی با تنوع بالایی در ظاهر و متریال تولید می گردد ، انتخاب مناسب مدل درب برای فضای مورد نظر یکی از مهم ترین نکات می باشد. به طور مثال درب ورودی ساختمان می بایست دارای ویژگی های ظاهری مناسب برای دکوراسیون فضای پیرامون خود می باشد و انتخاب دربی کلاسیک برای ساختمانی با طراحی مدرن یک انتخاب اشتباه می باشد. برای درب داخلی نیز مدل و رنگ و متریال به کار رفته در آن برای همخوانی با دکوراسیون محیط پیرامون خود جز اولویت ها محسوب می شود.


درب های داخلی امروزه در دو نوع معروف درب داخلی MDF و درب داخلی HDF تولید می شوند که هریک از آن ها طراحی و مدل های مختلف برای فضاها دارند.


مقاومت و استحکام درب داخلی

مورد دیگری که می بایست به آن اهمیت داد کیفیت درب داخلی است. ممکن است درباره قیمت درب داخلی شاهد رقم های گوناگونی در بازار باشیم و افراد زیادی به دنبال خرید درب داخلی با قیمت ارزان باشند. اما این نکته مهم است که هر ارزانی بی حکمت نبوده و قطعا دلیلی برای این قیمت کم وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایل می تواند به کیفیت و استحکام درب برگردد.

درب داخلی


درب داخلی به دلیل باز و بسته شدن مکرر در داخل خانه و برخورد وسایل به آن امکان آسیب دیدگی خواهد داشت که چنانچه در هنگام خرید درب داخلی به استحکام و مقاومت آن دقت نشود و درب هایی با متریال نامناسب انتخاب گردد ، عمر آن کوتاه بوده و در مدت زمان کوتاهی علاوه بر از دست دادن ظاهر ایده آل شما را دچار مشکلاتی خواهد نمود. یک درب مناسب می بایست مقاومت بالایی در برابر ضربه و خط و خش داشته باشد و با باز و بسته شدن های مکرر دچار هیچ گونه مشکلی نشود.


عایق صوتی و حرارتی

به جز دیوار ها که نقش اصلی عایق صوت و حرارت را دارند ، درب داخلی به جهت جلوگیری از ورود صدا به داخل محیط می بایست این وظیفه را در کنار دیوار به درستی ایفا نماید. بنابراین درب داخلی مناسب می بایست دارای مشخصاتی همچون عایق صوت باشد. همچنین به منظور عدم از دست رفتن و انتقال حرارت از فضایی به فضای دیگر در داخل ساختمان می توان از درب داخلی مناسب این کار استفاده نمود.


ساخت درب داخلی بر اساس اقلیم

درب داخلی می بایست به گونه ای باشد که با توجه به اقلیم شهر مورد نظر از مقاومت بالایی در برابر مسائلی همچون سرما ، گرما و رطوبت برخوردار باشد. چنانچه این کار به درستی انجام نشده و درب نا مناسبی برای اقلیم مورد نظر انتخاب گردد ، از عمر درب کاشته شده و با سرعت بیشتری دچار فرسودگی خواهد شد. برای مثال در مناطق مرطوب مانند شمال کشور درب داخلی نباید از جنس فلز باشد زیرا احتمال زنگ زدگی آن بسیار بالا می باشد. علاوه بر این استفاده از چوب طبیعی سبب بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی درب در این مناطق می شود. پس مناسب ترین گزینه برای چنین مناطقی استفاده از درب داخلی MDF و یا درب داخلی HDF می باشد.


اندازه درب داخلی

درب داخلی در کنار طرح و مدل های مختلف دارای ابعاد مختلفی است که می بایست بر اساس نوع کاربری بهترین اندازه را برای آن انتخاب نمود. عموما بهترین اندازه چهارچوب درب داخلی یک لنگه برای فضاهای معمولی عرض 60 تا 120 و ارتفاع 2 متر و 10 سانت می باشد. اما در فضاهای مختلف می تواند این اعداد تغییر کند. خود درب نیز عرض های مختلفی می تواند داشته باشد. از بازه 53 سانت تا 113 سانت برای عرض درب داخلی یک لنگه مورد استفاده قرار می گیرد.


ما در این مقاله برخی از مشخصات مورد نیاز برای خرید درب داخلی ایده آل را به شما معرفی کردیم تا پیش از خرید بتوانید بر اساس معیار های مورد نظر خود انتخاب مناسبی را داشته باشید. چنانچه قصد خرید درب داخلی را دارید می توانید با کارشناسان فروش شرکت آرتام سازه در ارتباط باشید.