درب ضد حریق

درب ضد حریق چیست؟ حتما این سوال برای شما هم پیش آمده و تمایل دارید تفاوت این درب ها را با درب های معمولی بدانید. درب ضد حریق مقاومت زیادی در برابر آتش سوزی دارد و از گسترش آتش و دود ناشی از آن در محیط جلوگیری می کند. امروزه در بسیاری از خانه ها، آپارتمان های مسکونی، تجاری و یا اداری از این نوع درب ها استفاده می شود. این درب ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش هستند و علاوه بر این جلوی ورود دود ناشی از آتش سوزی را به داخل ساختمان می گیرند.


امروزه استاندارد هایی هنگام ساخت ساختمان ها با کاربری های مختلف باید رعایت گردد که یکی از آن ها نصب درب ضد حریق در برخی از فضاها می باشد. یکی از مهم ترین موارد استفاده این درب ها ، درب های خروج اضطراری می باشد. با استفاده از درب ضد حریق می توان در هنگام آتش سوزی خسارات جانی و مالی را به حداقل رساند.


موارد استفاده از درب ضد حریق

✔ مجتمع های مسکونی

✔ ادارات و سازمان ها

✔ ساختمان های تجاری

✔ بیمارستان ها

✔ نیروگاه ها ، پالایشگاه ها و کارخانجات صنعتی

✔ مدارس و دانشگاه ها

✔ انبار های دپو

✔ و...


به طور کلی در مکان های بسته که نیاز به افزایش امنیت در برابر خطرات آتش سوزی می باشد و همچنین امکان وقوع حریق در آن ها وجود دارد از این درب می بایست استفاده گردد.


یکی از محصولات شرکت آرتام سازه درب ضد حریق است که تمامی استاندارد های لازم (استاندارد 8299 در کشور ایران) را دارا می باشد. چنانچه قصد خرید درب ضد حریق را دارید می توانید جهت مشاوره و یا سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید. شرکت آرتام سازه تولید کننده انواع درب ضد سرقت ، درب ضد حریق و همچنین انواع درب داخلی با استفاده از دانش و تکنولوژی روز دنیا آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. این درب ها به صورت تک لنگه یا دو لنگه وهمچنین ابعاد سفارشی در شرکت آرتام سازه قابل تولید می باشد.

درب ضد حریق


جزییات درب ضد حریق

به دلیل متریال به کار رفته در این نوع درب ها ، وزن آن ها بسیار زیاد می باشد. بنابراین پیش از خرید درب ضد حریق می بایت روش های نصب و جابجایی آن مورد بررسی قرار گیرد. همچنین مواردی در تولید این درب می بایست بر اساس استانداردهای آتش نشانی رعایت گردد که از جمله آن ها می توان به رنگ پوششی ضد حریق آن ، عدم استفاده از مواد آتش زا در ساخت درب ضد حریق و... اشاره کرد.


پروفیل مورد استفاده در چهارچوب درب ضد حریق می بایست از ورق های آهنی تقویت شده با هیدروکربن باشد که عموما ضخامت استاندارد آن ها 2 میلی متر است ساخته شود. لنگه درب ضد حریق با استفاده از دو لایه آهن تقویت شده ساخته می شود. با استفاده از هیدروکربن با ضخامت 1 میل تقویت این دو لایه افزایش می یابد. همچنین با ایجاد تقویت کننده هایی برای افزایش مقاومت در محل نصب یراق آلات و ساخت شبکه های تقویت داخلی برای بالا بردن استحکام درب ضد حریق و نیز جلوگیری از ریزش عایق به کار رفته در داخل درب مقاومت نهایی این درب ها را می توان افزایش داد.


متریال استفاده شده در داخل درب ضد حریق شامل پشم سنگ با دانسیته های مختلف همچون 80 ، 120 و 150 دقیقه است که با استفاده از آن ها ضخامت درب به 5 سانتی متر می رسد. تعریف این اعداد این گونه ااست که به طور مثال برای درب ضد حریق با پشم سنگی که دانسیته 80 دقیقه دارد ، مقاومت پشم سنگ به کار رفته در آن در برابر آتش 80 دقیقه می باشد.


روکش پوششی درب ضد حریق با استفاده از رنگ پودری کوره ای که با استفاده از روش الکترواستاتیک انجام می گیرد انجام می شود که با استفاده از آن می توان تا 120 دقیقه در برابر شعله های آتش مقاومت از خود نشان دهد.


دستگیره های مورد استفاده در درب ضد حریق از نوع تاچ آی تک یا پانیک بار می باشد که مخصوص این نوع درب ها ساخته می شود و استاندارد این نوع درب ها است.این دستگیره ها از جنس فولاد آلیاژی ترمو استیل و دارای رنگ بندی متنوعی هستند.


یراق آلات درب ضد حریق عبارتند از:

• لولای مخصوص ضد حریق از جنس فولاد

• دستگیره ها به کار رفته از جنس آنتی پنیک

• لاستیک درزگیر یا نوار دودبند بین درب و چهارچوب از جنس نسوز و ضد حریق که در تمامی اطراف درب و چهارچوب وجود داشته باشد. این لاستیک ها به گونه ای هستند که در هنگام وقوع آتش سوزی و بالا رفتن دمای محیط منبسط می شوند.


قیمت درب ضد حریق

با توجه به این که این درب ها دارای مشخصه های مختلفی از جمله ابعاد ، متریال و... می باشد ، قیمت درب ضد حریق نیز می تواند متفاوت باشد. ممکن است درب های ضد حریق مختلفی در بازار با قیمت های به مراتب پایین تر عرضه شود که دلیل آن عدم تاییدیه های لازم از طرف آتش نشانی می باشد و متریال به کار رفته در آن مقاومت بالایی در برابر حریق نداشته باشد. اما در شرکت آرتام سازه تمامی درب ها بر اساس تاییدیه آتش نشانی تولید و از بهترین مواد و متریال در آن استفاده می شود. جهت اطلاع از قیمت درب ضد حریق می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


درب ضد حریق شیشه خور
درب ضد حریق شیشه خور
درب ضد حریق
درب ضد حریق

ثبت پرسش